Nediskriminační přístup k řidičskému oprávnění pro osoby s autismem v ČR
Datum publikace
05. 02. 2025Aktualizováno
27. 02. 2025
Lidé s autismem bez poruch intelektu konečně mohou v ČR získat řidičské oprávnění. Podmínkou potvrzení zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel je kromě standardního vyšetření praktickým lékařem i odborné posouzení dopravním nebo klinickým psychologem. Tato legislativní změna vešla v účinnost 1. 1. 2025 díky novele Vyhlášky č. 277/2004 Sb. o stanovení zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel. Byla tak narovnána zjevná diskriminace, která po bližším prozkoumání bila do očí.
Podstata a dopady problému
Asi každý máme v okolí lidi, u kterých bychom se cítili bezpečněji, kdyby se po silnicích za volantem vozu nepohybovali. Spadali by do něj mnozí lidé s autismem, ale i lidé bez autismu. Selský rozum velí, že ještě před autoškolou by měla být psychická kompetence k řízení posuzována individuálně. A skutečně tomu tak u velké části zdravotních stavů a diagnóz je. Možnost individuálního posouzení však byla lidem s pervazivní vývojovou poruchou* upírána.
* Aktuálně platná, ale dosluhující terminologie dle Mezinárodní klasifikace nemocí (MKN) 10. vydání. V 11. vydání MKN (podobně již delší dobu v americkém ekvivalentu DSM-V) je již používán ustálený a obecně konsenzuální termín poruchy autistického spektra – PAS).
V zahraničí (ale i v ČR – viz dále) lidé s autismem řidičská oprávnění běžně mají a motorová vozidla řídí. Někteří jsou i profesionální řidiči. Například dvě třetiny lidí s PAS bez poruchy intelektu v USA, kteří si o řidičský průkaz zažádají, jej také získají (Curry et al., 2017). U autistické populace neexistují žádná data o větší nehodovosti či jiných negativních jevech spojených s řízením.
To samozřejmě neznamená, že některé osoby s PAS nemusí mít s řízením obtíže – například vlivem obtíží v soustředění se na více podnětů najednou nebo zhoršených exekutivních funkcí (což jsou kognitivní procesy, které zahrnují schopnost člověka organizovat své myšlenky a činnosti, stanovovat priority, efektivně hospodařit s časem a rozhodovat se) (McManus et al. 2024). Rizikové chování za volantem se dle výzkumů vyskytuje u lidí s PAS ve stejné míře jako u kontrolní skupiny tvořené běžně se vyvíjejícími jedinci (McManus et al., 2024). Lze uvažovat i tak, že pokud se u jednotlivců určité deficity ve vztahu k psychickým charakteristikám, které jsou relevantní pro řízení, vyskytují, mohou je lidé s PAS naopak dobře kompenzovat uplatněním silných stránek. Díky nim dokážou fungovat lépe než běžná populace – např. silnější observancí „řádu“ ve smyslu pravidel silničního provozu (Porter, 2011). |
V rámci diagnostických kritérií PAS nenalezneme žádná, která jsou z dopravně-psychologického pohledu stěžejní, ať už se jedná o psychickou výkonnost z hlediska kvantity a kvality intelektu, pozornost, senzomotorickou reaktivitu a koordinaci, nebo např. paměť. Schopnost řídit motorová vozidla tedy není určena tím, zda se někdo nachází, nebo nenachází na spektru autismu.
Stav v ČR do roku 2025 byl označen organizací Autism Europe (AE, organizací zřizovanou při Evropské komisi, jejíž členem je i NAUTIS) za velmi nezvyklý. V evropském měřítku by se k němu paralely hledaly jen obtížně.
Podmínky, za kterých mohou lidé s PAS získat v zahraničí řidičský průkaz
Z námi realizovaného dotazníkového šetření u našich evropských partnerů jsme zjistili, že za individuálního posouzení mohou lidé s PAS (podobně jako lidé se zdravotním postižením) žádat o řidičské oprávnění ve Španělsku nebo ve Francii. V Portugalsku se proces získávání řidičského oprávnění pro osoby s PAS a bez něj nijak neliší. Praxe na Maltě či v Nizozemsku taktéž počítá s tím, že lidé s PAS bez poruch intelektu běžně vozidla řídí. Žádost o řidičské oprávnění v těchto dvou zemích je u lidí se zdravotním postižením všech podob posuzována specializovanou agenturou (ekvivalent naší lékařské posudkové služby). Na Maltě je žadateli následně přidělen instruktor autoškoly vyškolený na podporu lidí s postižením. Pokud jste osoba s autismem v Nizozemí, dodáte běžnou žádost o řidičské oprávnění centrálnímu úřadu (CBR). Poté uvedete „PAS“ (nebo jiné zdravotní znevýhodnění) a je vám přidělena konzultace u nezávislého posuzujícího lékaře (psychiatra), který sepíše zprávu o vaší situaci se závěrem o vaší způsobilosti k řízení.
Jak se lidé s PAS a jejich rodiče orientovali v tomto diskriminačním a odborně neřešeném stavu do roku 2025?
Mnozí lidé s PAS řidičské oprávnění měli a mají. Jak je to možné? Důvodů je řada:
- O existenci „zákazu“ ve vyhlášce žadatelé nevěděli;
- nevěděl to jejich lékař;
- lékař si nespojil pervazivní vývojovou poruchu s PAS;
- diagnózu PAS žadatelé raději před lékařem zamlčeli;
- žadatel, rodič a lékař si společně řekli, že zákaz je nesmyslný, a mávli nad tím rukou.
Mnozí žadatelé s PAS však takové štěstí neměli, a tak byli v souladu s vyhláškou neuznáni za způsobilé čistě s odkazem na jejich neurovývojovou odlišnost. Máme zdokumentovány případy ve všech výše zmíněných příkladech. Je to však ten poslední, který nás jako organizaci přiměl se situací zabývat.
„Opatření nejvíce dopadalo na mladé lidi s PAS, kterým komplikovalo volbu učebních oborů a limitovalo je ve snaze o začlenění do běžné společnosti a na trh práce. Řada žáků s PAS se zajímá o dopravní obory. Již před možným nástupem do školy mají řadu teoretických vědomostí a předpoklady pro to stát se odborníky. Avšak v mnoha případech se v preferovaných oborech nemohli vzdělávat, protože součástí vzdělávacího programu je rovněž získání řidičského průkazu.“
Vyčlenění lidí s PAS z možnosti získat řidičské oprávnění také odporovalo smyslu Úmluvy o právech lidí se zdravotním postižením, ke které se Česká republika zavázala v roce 2009 (konkrétně jejímu důrazu na zákaz diskriminace, plné zapojení lidí s postižením do společnosti, rovnost příležitostí a přístupnost neboli accessibility).
Řidičský průkaz: Advokační úsilí NAUTIS
Z části autistické komunity k nám doléhaly hlasy, že pokud se budeme tématu věnovat, situaci to jen zhorší. Pokud by se problém dostával do společenského povědomí, mohl by narušovat tichý konsensus o „přivírání očí“ mezi částí praktiků a jejich pacienty, nebo zvýšit podíl praktických lékařů, kteří o „zákazu“ vědí. To by mohlo situaci lidí s PAS zhoršit. Jsou to legitimní hlasy a zvažovali jsme je.
„Rozhodli jsme se však v souladu s veřejným závazkem NAUTIS postupovat systémovější cestou. První legislativní připomínku jsme zasílali v roce 2018. Stačilo přesunout pervazivní vývojové poruchy do kategorie diagnóz umožňujících individuální přezkum. Bylo to ale složitější.“
Přišel covid-19 a Ministerstvo zdravotnictví, pod které vyhláška spadá, řešilo přednostně jinou agendu. Na novelizaci vyhlášky se čekalo až do roku 2024. Pokusy o urychlení byly neúspěšné. V roce 2024 přispěla naše argumentace (spolu s argumentací dalších odborných společností a jednotlivců v připomínkovém řízení) k návrhu výjimky, která měla vyjmout ze zákazu pouze Aspergerův syndrom. Vyčlenit pouze Aspergerův syndrom, a ne například atypický autismus bez poruchy intelektu, je však z diagnostického hlediska nesmysl. Díky připomínkovému řízení došlo k redefinici výjimky na pervazivní vývojové poruchy bez poruch intelektu.
„Je zároveň důležité poznamenat, že přidružená porucha intelektu (mentální retardace) nebo epilepsie zůstávají i dle současné úpravy jako stavy vylučující získání způsobilosti k řízení motorových vozidel.“
Dále jsme poukazovali na nadbytečnost nutnosti dvojího odborného vyšetření dopravním psychologem a klinickým psychologem. Zde došlo v konečném znění ke změně spojky „i“ na „nebo“. Má to zásadní význam, protože sehnat obě vyšetření v nějakém časově rozumném rozmezí je velmi obtížné.
Jak postupovat při žádosti o řidičské oprávnění nyní?
Žadatel absolvuje zdravotní vyšetření u svého praktického lékaře.
- To obsahuje základní kardiologické a neurologické vyšetření, změření hodnot krevního tlaku, prověření zraku a sluchu a testování moči.
- Lékař si u žadatele s autismem bez poruchy intelektu vyžádá další odborné psychologické vyšetření u klinického nebo dopravního psychologa. Domníváme se, že dopravní psychologové mohou být na žádost tohoto typu lépe připraveni. Připravenost klinických psychologů (co do struktury takového vyšetření) ukáže čas.
👉 Budeme rádi za sdílení zkušeností se získáním řidičského oprávnění, zkušeností s vašimi praktickými lékaři, hledáním a objednáváním se na vyšetření, z odborného vyšetření i z autoškoly. Své připomínky, zkušenosti i rady pište na poradna@nautis.cz.
Máte námět na vylepšení, něco Vám nefunguje, nebo nám chcete pouze něco vzkázat? Napište nám