Máte námět na vylepšení, něco Vám nefunguje, nebo nám chcete pouze něco vzkázat? Napište nám
Máte námět na vylepšení, něco Vám nefunguje, nebo nám chcete pouze něco vzkázat? Napište nám
Když byly našemu Kryštofovi 3 roky, zazněla naplno diagnóza Aspergerův syndrom, tedy jedna z poruch autistického spektra. Brzy na to jsem s ním podnikla měsíční cestu do Asie, která nám dopřála intenzivní a nerušený čas novou situaci vstřebat... Chtěla jsem s ním být sama, lépe mu porozumět, nechat ho pozorovat listy ve větru třeba celý den, když si to bude přát. Potřebovala jsem ho znovu poznat a přijmout fakt, že všechny jeho odlišnosti jsou trvalé a už je nemůžu svádět na „špatný věk" nebo jiné mýty. Taky jsem si chtěla dokázat, že nic není nemožné - že můj život a cestovatelské touhy dítětem neskončily.
A proč zrovna Thajsko? Proč ne! Kdybych se totiž zeptala Kryštofa, kam by rád jel, odpověď by zněla „na Palmovku". Sednout si na lavičku a dívat se, jak se nabíjí elektrobus. Asi by tam klidně jezdil každý den, ale život je změna a svět je plný krásných věcí, lidí, vůní, barev a míst. A já jednoduše odmítám sedět na zaplivaném nádraží - chci mu z těch krás ukázat co nejvíc, i kdyby měly jenom protéct okamžikem.
Jak už to tak bývá, místo zasněného rozjímání nám výprava na vlastní pěst naservírovala pořádné dávky syrové reality a veselých historek, ale svůj účel splnila a troufám si říct, že byla pro oba velmi objevná. Po návratu se mě okolí často ptalo: „Proboha proč? Jak to zvládal? Změnil se?" A tak jsem postupně začala psát, kreslit a dávat dohromady útržky z cestovního deníku. Zrodil se Císař ve světě, který je od A do Z mým dílem, včetně grafické podoby a sazby. (Lenka Linhartová, autorka knihy)
Velmi inspirativní čtení. A to nejen pro lidi, co mají co do činění s autismem, ale je to kniha zajímavá i pro milovníky cestopisů. Thajskem putuje samotná máma s malým dítětem, navíc s dítětem poněkud nestandardním, s tříletým chlapečkem s Aspergerovým syndromem. Kniha je krásně udělaná i po stránce grafické, ilustrační a polygrafické. A zajímavější je o to víc, že i práce řemeslné pochází z dílny samotné autorky. Lenka Linhartová je žena ovládající mnoho dovedností – spisovatelka, kreslířka, grafička, cestovatelka…ale hlavně je to odvážná máma, která se vydala na druhou stranu světa, aby lépe porozuměla svému synovi, jeho potřebám a specifikům jeho diagnózy. Císař ve světě je kniha o nalezení potřebné míry odvahy k překonání sebe sama a o snaze dokázat si, že narození dítěte s vážnou vývojovou poruchou nemusí znamenat rezignaci na vlastní život, záliby a sny.
Mezi cestopisy je tahle kniha výjimečná v tom, že ukazuje zkušenosti z putování samotné matky s malým dítětem kulturně odlišnou zemí. Popisovaný vztah místních lidí k dětem, překážky, které musí tato dvojice překonávat, ale i výhody, které z takového způsobu cestování plynou – to jsou situace, které čtenáře zaujmou, a které obvykle v běžných cestopisech nenajdeme. Držím palce v objevování cesty k srdci Kryštofa, pro kterou si jeho máma zvolila netradiční terapii – terapii cestováním. (Ing. Magdalena Šubrt Thorová, výkonná ředitelka NAUTIS, 11.03.2021)
Názory