Máte námět na vylepšení, něco Vám nefunguje, nebo nám chcete pouze něco vzkázat? Napište nám
Máte námět na vylepšení, něco Vám nefunguje, nebo nám chcete pouze něco vzkázat? Napište nám
Autoři: Lenka Bittmannová, Julius Bittmann
Vydavatelství: Pasparta Publishing s.r.o.
Rok vydání: 2018
Cílem publikace je podpořit rodiče dětí s nějakým hendikepem ve výchově jejich sourozenců a pomoci sourozencům těchto dětí pochopit a tolerovat své bratry a sestry. Rodinný život s dítětem např. s poruchou autistické¬ho spektra je velmi náročný, na jejich zdravé sourozence jsou často kladeny abnormální požadavky, a to ze strany rodičů i společnosti. Kniha se zabývá problematikou sdělení diagnózy sou¬ro¬zencům, seznámení se specifiky, vy¬světlení rozdílů apod., dále se věnuje otázce postavení rodiče ve vztahu ke svým dětem, rozdělení pozornosti a řešení každodenních náročných životních situací. Velká část knihy je věnována zkušenostem a pocitům sourozenců dětí s PAS, ale i s jinou diagnózou.
Podtitulek knihy „Jak se cítí a jak to vidí sourozenci lidí (nejen) s autismem“ napovídá, co je obsahem a čím se kniha zabývá. Autoři Lenka a Julius Bittmannovi se dlouhodobě věnují práci s lidmi s poruchou autistického spektra, dětem i dospělým. Lenka Bittmannová je speciální pedagožka a rodinná terapeutka, Julius Bittmann je KBT terapeut. Oba pracují ve speciálně pedagogickém centru, věnují se volnočasovým aktivitám dětí a mladistvých s PAS. Organizují rodičovské a sourozenecké skupiny, umožňují setkávání klientů s PAS formou pobytů, výjezdů a táborů. Právě tyto aktivity a řešení problémů v rodinách a mezi sourozenci byly podnětem k napsání této knihy.
Předmluvu ke knize napsala paní Magdalena Thorová, ředitelka NAUTIS z.ú. Popsala zkušenosti z vlastní rodiny s bratrem s autismem a otevřeně mluvila o pocitech a situacích, které prožívala.
Útlá kniha v sedmi kapitolách řeší otázky a problémy, které se vyskytují v mnoha rodinách s dítětem s PAS. Zaměřuje se na vztahy mezi sourozenci, pokud je jeden sourozenec zdravý a druhý s postižením, věnuje se otázce postavení rodiče ve vztahu ke svým dětem, řešení každodenních náročných situací, rozdílnému přístupu k dítěti zdravému dítěti s hendikepem. Jsou zde popsány situace, které mohou v rodinách nastat, ale i cesty, jak pomoci řešit nestandardní vztahy mezi sourozenci, vlastně celkově nestandardní vztahy v rodině. Autoři čerpají ze zkušeností z vedení sourozeneckých a rodičovských skupin, každá kapitola je doplněna o kazuistiky, které předkládají příběhy mladších i starších sourozenců dětí s PAS. V jednotlivých případech navrhují řešení, která se jim v praxi osvědčila. Součástí publikace jsou i doporučované intervence s konkrétními postupy a přílohou fotografie ze skupin pro sourozence dětí s PAS, které doplňují a přibližují popsané zkušenosti a pocity sourozenců dětí s autismem, ale i s jinou diagnózou.
Cílem publikace je podpořit rodiče dětí s (nejen) poruchou autistického spektra a pomoci jim řešit otázky a problémy při sourozeneckém soužití v rodině. Sourozencům těchto dětí může pomoci řešit některé problémy, a pochopit a tolerovat své bratry a sestry. I přes svou odbornost je publikace napsána velice srozumitelně a čtivě, proto doporučuji knihu k přečtení všem, kteří přicházejí do styku s dětmi s PAS a jejich rodinami, nejen rodičům, jejich sourozencům, ale i pedagogům, terapeutům, sociálním pracovníkům a i laické veřejnosti.
(Autorkou recenze je Mgr. Květa Pekařová, speciální pedagožka SPC pri NAUTIS.)
Názory