Bílá vrána (2008) - recenze filmu

Bílá vrána (2008)
(originální název: The Black Balloon)
O filmu:
Patnáctiletý Thomas Mollison chce vyrůstat jako každý teenager v jeho věku. Má to ale těžké. Protože je jeho otec voják, rodina se často stěhuje a plachý chlapec se jen těžko sžívá s novým prostředím. Jeho život však ještě více ztrpčuje skutečnost, že jeho starší bratr Charlie je autista. Zatímco rodiče Charlieho dávno přijali, Thomas nikoli. Stydí se za něj a ve skrytu duše ho nenávidí. Pak ale potká Jackii, které Charlieho společnost nevadí. (Zdroj: oficiální text distributora)
Thomas se s rodinou nově přestěhoval. Jeho otec je voják, matka je znovu těhotná a jeho starší bratr Charlie je autista, který zaměstnává všechny v domácnosti. Na Thomasovy problémy už zde není prostor, dokud se v jeho životě neobjeví Jackie, dívka z kurzu plavání. Velmi mu na ní záleží, ale Charlie mu dělá neustálé problémy. Stydí se za něho a nenávidí ho. Stojí před ním nelehký úkol, ve kterém musí najít způsob, jak žít svůj život, ale zároveň do něho zakombinovat i svého autistického bratra. (Autor: Bc. Tereza Župová)
Recenze 1:
Velkým přínosem filmu je, že ukazuje, jakým způsobem může být pro sourozence autistických dětí v určitém věku těžké se prosadit, žít si svůj vlastní život, „být jako ostatní“. V obecné rovině – jakým způsobem jsou zdravé děti ovlivněny svými autistickými sourozenci. Film se nebojí silných emocí a je natočen velmi realisticky. (Bc. Tereza Župová, 02.01.2021)
Recenze 2:
Film od začátku vzbuzuje velké emoce. Jako divák jsem se dokázala vžít do obrovského vzteku, zlosti, ponížení, pocitu nespravedlnosti a bezmoci, které Thomas prožíval. Je každý den v různých situacích konfrontován s odlišností svého staršího bratra Charlieho – pokřikování spolužáků, afekty v obchodě, nespokojenost sousedů, odsuzující pohledy druhých lidí, nepochopení okolí, Charlieho nevhodné a obtěžující chování na veřejnosti i v soukromí. Ve filmu je poměrně reálně zobrazen dospívající nemluvící hyperaktivní chlapec s těžší formou autismu. Thomas se neumí s handicapem svého bratra vyrovnat a moc si přeje, aby byl Charlie normální, aby si mohl domů přivést slečnu a nemusel se za Charlieho stydět. Film poukazuje na často opomíjené sourozence dětí s handicapem, kteří se cítí být na druhé koleji. (Mgr. Veronika Župová, psycholožka, Středisko diagnostiky a odborného poradenství NAUTIS, 03.01.2021)
Oficiální trailer:
Zajímavosti:
- Mnoho rolí obsadili skuteční autisté a mladí lidé s Aspergerovým syndromem. (Zdroj: ČSFD)
- Film získal na Screen Asie Pacifik 2008 hlavní cenu pro nejlepší dětský snímek. (Zdroj: ČSFD)
- Snímek získal v roce 2008 hlavní cenu dětského filmového festivalu Don Quijote. (Zdroj: ČSFD)
Názory