Bílá vrána (2008) - recenze filmu


Bílá vrána (2008)

(originální název: The Black Balloon)
Hodnocení ČSFD: 75 %
Hodnocení IMDb: 7,2/10

 

O filmu:

Patnáctiletý Thomas Mollison chce vyrůstat jako každý teenager v jeho věku. Má to ale těžké. Protože je jeho otec voják, rodina se často stěhuje a plachý chlapec se jen těžko sžívá s novým prostředím. Jeho život však ještě více ztrpčuje skutečnost, že jeho starší bratr Charlie je autista. Zatímco rodiče Charlieho dávno přijali, Thomas nikoli. Stydí se za něj a ve skrytu duše ho nenávidí. Pak ale potká Jackii, které Charlieho společnost nevadí. (Zdroj: oficiální text distributora) 

Thomas se s rodinou nově přestěhoval. Jeho otec je voják, matka je znovu těhotná a jeho starší bratr Charlie je autista, který zaměstnává všechny v domácnosti. Na Thomasovy problémy už zde není prostor, dokud se v jeho životě neobjeví Jackie, dívka z kurzu plavání. Velmi mu na ní záleží, ale Charlie mu dělá neustálé problémy. Stydí se za něho a nenávidí ho. Stojí před ním nelehký úkol, ve kterém musí najít způsob, jak žít svůj život, ale zároveň do něho zakombinovat i svého autistického bratra. (Autor: Bc. Tereza Župová)


Recenze 1: 

Velkým přínosem filmu je, že ukazuje, jakým způsobem může být pro sourozence autistických dětí v určitém věku těžké se prosadit, žít si svůj vlastní život, „být jako ostatní“. V obecné rovině – jakým způsobem jsou zdravé děti ovlivněny svými autistickými sourozenci. Film se nebojí silných emocí a je natočen velmi realisticky. (Bc. Tereza Župová, 02.01.2021)

Recenze 2:

Film od začátku vzbuzuje velké emoce. Jako divák jsem se dokázala vžít do obrovského vzteku, zlosti, ponížení, pocitu nespravedlnosti a bezmoci, které Thomas prožíval. Je každý den v různých situacích konfrontován s odlišností svého staršího bratra Charlieho – pokřikování spolužáků, afekty v obchodě, nespokojenost sousedů, odsuzující pohledy druhých lidí, nepochopení okolí, Charlieho nevhodné a obtěžující chování na veřejnosti i v soukromí. Ve filmu je poměrně reálně zobrazen dospívající nemluvící hyperaktivní chlapec s těžší formou autismu. Thomas se neumí s handicapem svého bratra vyrovnat a moc si přeje, aby byl Charlie normální, aby si mohl domů přivést slečnu a nemusel se za Charlieho stydět. Film poukazuje na často opomíjené sourozence dětí s handicapem, kteří se cítí být na druhé koleji. (Mgr. Veronika Župová, psycholožka, Středisko diagnostiky a odborného poradenství NAUTIS, 03.01.2021)


Oficiální trailer:Zajímavosti:
  • Mnoho rolí obsadili skuteční autisté a mladí lidé s Aspergerovým syndromem. (Zdroj: ČSFD)

  • Film získal na Screen Asie Pacifik 2008 hlavní cenu pro nejlepší dětský snímek. (Zdroj: ČSFD)

  • Snímek získal v roce 2008 hlavní cenu dětského filmového festivalu Don Quijote. (Zdroj: ČSFD)

Názory

Napsat svůj názor:

Vážíme si každého vašeho názoru. Vyhrazujeme si právo na nezveřejnění.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Všechny novinky
Nové Přečtené
další aktuality

Máte námět na vylepšení, něco Vám nefunguje, nebo nám chcete pouze něco vzkázat? Napište nám.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

NAPIŠTE NÁM