Láska ve spektru (2019) - recenze seriálu


Láska ve spektru (2019, 2021, Netflix)

(originální název: Love on the Spectrum)
Hodnocení ČSFD: 87 %
Hodnocení IMDb: 8,5/10

O seriálu:

V dokumentární sérii z dílny Netflix sledujeme příběhy několika aktérů, které kromě poruchy autistického spektra spojuje také touha najít lásku a životního partnera. Při seznamování a randění musí čelit překážkám a obtížnostem, které jsou jejich handicapem ještě umocněny, ať už jde o problémy s komunikací, ostych či chybějící zkušenosti se vztahy. Pro mnoho z nich znamená hledání ideálního protějšku vystoupení ze své komfortní zóny, učení se novým sociálním dovednostem, překonání úzkosti či lepší poznání sebe samotných. I proto je pro ně důležitá neutuchající podpora jejich rodin, které na pozadí jednotlivých epizod vystupují. Cenné jsou rady od odborné poradkyně Jodi, která mladé dospělé učí „zásadám" randění a seznamování se. Divák je také svědkem příběhů dvou párů, kterým se jejich cesta za vysněným protějškem naplnila, spokojeně žijí v partnerském životě a jsou inspirací pro další lidi na spektru. Jednotlivé díly jsou lehce protknuty fakty o poruchách autistického spektra, nechybí v nich porozumění i citlivé, ale realistické zachycení každodenního života člověka na spektru se všemi zvláštnostmi a specifiky, která k PAS patří.

Seriál představila společnost Netflix poprvé v roce 2019, v roce 2021 na úspěšnou první sérii navazuje jejím pokračováním. (autor: Mgr. Tereza Šťastná) 


Recenze 1. série:

Realita s velkou dávkou citu, tak je dle mého názoru natočený seriál o lidech s poruchou autistického spektra, ve kterém hledají lásku. Vystihuje jemným způsobem touhu lidí s PAS, najít toho pravého partnera. Mnoho osob, které v dokumentu vystupují, nejsou na první pohled výrazně odlišní. Při zpovědi na kameru se tento dojem rychle změní a člověk si okamžitě uvědomí „jinakost“ v myšlení a křehkost, kterou vyzařují. Mnoho účastníků v dokumentu absolvuje poprvé ve svém životě rande. Odhodlání a příprava jsou u všech v pozitivní rovině a neúspěch si příliš nepřipouští. I přestože rande nedopadne podle jejich představ a nenajdou tu „správnou“ polovičku, na kameru se vyjadřují pozitivně a věří, že jednoho dne toho „pravého“ potkají. Velký podíl na tomto přístupu mají jejich rodiny, které v dokumentu také účinkují a své děti maximálně podporují a povzbuzují. Seriál zdůrazňuje důležitost nácviku a rozvoje sociálních dovedností, kterým se odmala musí lidé s PAS věnovat. Zajímavé pro mě bylo sledovat interakci mezi dvěma lidmi s PAS. Mimika v obličeji a témata konverzace působily místy strojeně, ale nezaujatý pozorovatel by si této drobnosti možná nevšiml. Překvapila mě ohleduplnost, s jakou přistupovali k dotekům. Při každém shledání se vždy ujistili, zda si mohou podat ruce nebo se obejmout. Respektovali se a nikdy se nerozešli ve zlém. Možná by se tento dokument mohl jmenovat „láska s respektem“. (Zuzana Matějů, poradkyně Střediska včasné intervence NAUTIS, 03.03.2021) 


Oficiální trailer 1. série seriálu:


Recenze 2. série:

Pokračování dokumentárního seriálu „Láska ve spektru“ opět představuje dospělé osoby s autismem, které se snaží najít lásku a doufají, že jejich partner bude kompatibilní s jejich osobností. Někteří účinkující v dokumentu již své první rande absolvovali v prvním díle, další se na něj chystají poprvé v životě. Všem klientům v dokumentu je velkou oporou rodina a mají možnost konzultovat své komunikační dovednosti s terapeutkou, která se věnuje rozvoji sociálních dovedností u osob s PAS. Druhá série „Lásky ve spektru“ ukazuje už hlubší budování vztahu mezi dvěma lidmi s PAS a také neuvěřitelně upřímné vyjadřování vlastních pocitů a projevů náklonosti s respektem.

Dva účinkující v dokumentu dokonce zkouší rande jak s opačným, tak se stejným pohlavím. Jsou ochotni zjistit osobně, zda je více přitahují ženy či muži. Nezmiňují žádné předsudky ani stud, chtějí poznat člověka jako celek a neřeší otázky, jak by se na ně okolí dívalo. U některých dvojic sledujeme průběh jejich hledání ideálního partnera podrobněji a u jiných jen okrajově, což je trochu škoda. Na druhou stranu je možné, že více materiálu dotyční natočit nezvládli. Na konci dokumentu se o osudu všech osob dozvídáme, zda jim vztah vyšel či nikoli.

Dokumentární seriál ve mně vyvolával pocit bezpodmínečné lásky, kterou lidé s PAS disponují, pokud opravdu touží po vztahu. Upoutaly mě okamžiky, kdy se oba účastníci těšili na rande a nepřipouštěli si žádné problémy, jen se těšili a byli pozitivně naladěni. Některé scény zasáhnou až do té míry, že se člověk zamyslí nad svými nároky na druhé a začne je přehodnocovat. Pro mě bylo opravdu velkým překvapením, že i lidé s PAS dokáží takto otevřeně projevit lásku a překonávat kvůli ní spoustu překážek. (Zuzana Matějů, poradkyně Střediska včasné intervence NAUTIS, 19.11.2021) 


Oficiální trailer 2. série seriálu:

Názory

Napsat svůj názor:

Vážíme si každého vašeho názoru. Vyhrazujeme si právo na nezveřejnění.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Všechny novinky
Nové Přečtené
další aktuality

Máte námět na vylepšení, něco Vám nefunguje, nebo nám chcete pouze něco vzkázat? Napište nám.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

NAPIŠTE NÁM