Láska ve spektru (2019) - recenze seriálu

Láska ve spektru (2019, 2021, Netflix)
(originální název: Love on the Spectrum)
O seriálu:
V dokumentární sérii z dílny Netflix sledujeme příběhy několika aktérů, které kromě poruchy autistického spektra spojuje také touha najít lásku a životního partnera. Při seznamování a randění musí čelit překážkám a obtížnostem, které jsou jejich handicapem ještě umocněny, ať už jde o problémy s komunikací, ostych či chybějící zkušenosti se vztahy. Pro mnoho z nich znamená hledání ideálního protějšku vystoupení ze své komfortní zóny, učení se novým sociálním dovednostem, překonání úzkosti či lepší poznání sebe samotných. I proto je pro ně důležitá neutuchající podpora jejich rodin, které na pozadí jednotlivých epizod vystupují. Cenné jsou rady od odborné poradkyně Jodi, která mladé dospělé učí „zásadám" randění a seznamování se. Divák je také svědkem příběhů dvou párů, kterým se jejich cesta za vysněným protějškem naplnila, spokojeně žijí v partnerském životě a jsou inspirací pro další lidi na spektru. Jednotlivé díly jsou lehce protknuty fakty o poruchách autistického spektra, nechybí v nich porozumění i citlivé, ale realistické zachycení každodenního života člověka na spektru se všemi zvláštnostmi a specifiky, která k PAS patří.
Seriál představila společnost Netflix poprvé v roce 2019, v roce 2021 na úspěšnou první sérii navazuje jejím pokračováním. (autor: Mgr. Tereza Šťastná)
Recenze 1. série:
Realita s velkou dávkou citu, tak je dle mého názoru natočený seriál o lidech s poruchou autistického spektra, ve kterém hledají lásku. Vystihuje jemným způsobem touhu lidí s PAS, najít toho pravého partnera. Mnoho osob, které v dokumentu vystupují, nejsou na první pohled výrazně odlišní. Při zpovědi na kameru se tento dojem rychle změní a člověk si okamžitě uvědomí „jinakost“ v myšlení a křehkost, kterou vyzařují. Mnoho účastníků v dokumentu absolvuje poprvé ve svém životě rande. Odhodlání a příprava jsou u všech v pozitivní rovině a neúspěch si příliš nepřipouští. I přestože rande nedopadne podle jejich představ a nenajdou tu „správnou“ polovičku, na kameru se vyjadřují pozitivně a věří, že jednoho dne toho „pravého“ potkají. Velký podíl na tomto přístupu mají jejich rodiny, které v dokumentu také účinkují a své děti maximálně podporují a povzbuzují. Seriál zdůrazňuje důležitost nácviku a rozvoje sociálních dovedností, kterým se odmala musí lidé s PAS věnovat. Zajímavé pro mě bylo sledovat interakci mezi dvěma lidmi s PAS. Mimika v obličeji a témata konverzace působily místy strojeně, ale nezaujatý pozorovatel by si této drobnosti možná nevšiml. Překvapila mě ohleduplnost, s jakou přistupovali k dotekům. Při každém shledání se vždy ujistili, zda si mohou podat ruce nebo se obejmout. Respektovali se a nikdy se nerozešli ve zlém. Možná by se tento dokument mohl jmenovat „láska s respektem“. (Zuzana Matějů, poradkyně Střediska včasné intervence NAUTIS, 03.03.2021)
Oficiální trailer 1. série seriálu:
Recenze 2. série:
Pokračování dokumentárního seriálu „Láska ve spektru“ opět představuje dospělé osoby s autismem, které se snaží najít lásku a doufají, že jejich partner bude kompatibilní s jejich osobností. Někteří účinkující v dokumentu již své první rande absolvovali v prvním díle, další se na něj chystají poprvé v životě. Všem klientům v dokumentu je velkou oporou rodina a mají možnost konzultovat své komunikační dovednosti s terapeutkou, která se věnuje rozvoji sociálních dovedností u osob s PAS. Druhá série „Lásky ve spektru“ ukazuje už hlubší budování vztahu mezi dvěma lidmi s PAS a také neuvěřitelně upřímné vyjadřování vlastních pocitů a projevů náklonosti s respektem.
Dva účinkující v dokumentu dokonce zkouší rande jak s opačným, tak se stejným pohlavím. Jsou ochotni zjistit osobně, zda je více přitahují ženy či muži. Nezmiňují žádné předsudky ani stud, chtějí poznat člověka jako celek a neřeší otázky, jak by se na ně okolí dívalo. U některých dvojic sledujeme průběh jejich hledání ideálního partnera podrobněji a u jiných jen okrajově, což je trochu škoda. Na druhou stranu je možné, že více materiálu dotyční natočit nezvládli. Na konci dokumentu se o osudu všech osob dozvídáme, zda jim vztah vyšel či nikoli.
Dokumentární seriál ve mně vyvolával pocit bezpodmínečné lásky, kterou lidé s PAS disponují, pokud opravdu touží po vztahu. Upoutaly mě okamžiky, kdy se oba účastníci těšili na rande a nepřipouštěli si žádné problémy, jen se těšili a byli pozitivně naladěni. Některé scény zasáhnou až do té míry, že se člověk zamyslí nad svými nároky na druhé a začne je přehodnocovat. Pro mě bylo opravdu velkým překvapením, že i lidé s PAS dokáží takto otevřeně projevit lásku a překonávat kvůli ní spoustu překážek. (Zuzana Matějů, poradkyně Střediska včasné intervence NAUTIS, 19.11.2021)
Názory