Vývojová psychologie
Datum publikace
18. 02. 2021Aktualizováno
27. 03. 2022Autor: PhDr. Kateřina Thorová, Ph.D.
ISBN: 978-80-262-0714-6
Publikace podává srozumitelný výklad vývoje člověka napříč celým životním cyklem. Zachycuje proměny lidské psychiky a chování od početí a prenatálního života až po umírání a smrt. Pohled na vývoj člověka je pojat moderně a vysoce aktuálně, témata jsou předkládána v nových kontextech. V první polovině knihy najdeme podrobně zpracovaný vývoj sociální interakce, morálky, osobnosti, myšlení a řeči. Jedna z kapitol je věnována rozdílům mezi pohlavími. Druhá polovina knihy se zaměřuje na dílčí vývojová období. Zapracovány byly nové poznatky z neuropsychologie, genetiky a epigeneticky, zajímavé jsou výsledky výzkumů deklarující až těžko uvěřitelné kojenecké schopnosti zachytitelné jen díky moderním technologiím. Pozornost je věnována mj. rodičovství osob stejného pohlaví, detailně je rozpracována kapitola týkající se umírání a smrti. Publikace se opírá o vědecké poznatky, je bohatě vybavena odkazy na českou i zahraniční literaturu, rekapituluje kritické názory a snaží se čtenáře nasměrovat k otevřenému myšlení. Poukazuje na rozdílnost různých pohledů, varuje před přílišnou unifikací a stereotypizací, věnuje se různým mylným přesvědčením a mýtům. Kniha ilustruje zajímavost a pestrost oboru, svou názorností a příklady ze života dokáže upoutat i zájem laiků.
Recenze 1:
Autorkou knihy je Kateřina Thorová - významná odbornice na poli dětské a vývojové psychologie, která se dlouhodobě zaměřuje na oblast autismu. Jak již název knihy napovídá, jedná se o souhrnný obraz na vývoj člověka, a to ve všech jeho etapách. První část knihy seznamuje čtenáře podrobně s vývojovými teoriemi. Druhá část knihy je spíš praktická, popisuje jednotlivá vývojová období z hlediska mnoha aspektů, které v hodnocení vývoje jedince hrají důležitou roli (sociální oblast, řeč, neverbální komunikace, porozumění, hra, sebeobsluha, adaptabilita, emocionalita, aj). Kniha určitě osloví širokou odbornou veřejnost, studenty, ale pro svou poutavost, srozumitelnost a strukturovanost ji jistě ocení i laická veřejnost. Kniha je prošpikována konkrétními příklady, pro lepší představu i krátkými kazuistikami, obrázky, grafy i ilustrativními fotografiemi. Z mého hlediska je neocenitelnou součástí a velkým vkladem knihy shrnutí nejen dovedností, které by měl jedinec v daném období zvládat, ale především, a to je novátorské, jsou zde shrnuty příznaky signalizující nestandardní vývoj v daných obdobích. Podrobný popis vývoje se může stát hodnotným vodítkem pro širší odbornou veřejnost, která pracuje s dětmi. Velmi dobře popsané období raného vývoje se může stát důležitým podkladem pro diagnostiku nestandardního vývoje a následnou včasnou intervenci. Podle mého názoru je kniha obohacením mnohých odborných i soukromých knihoven a pěvně věřím, že tahle kniha nebude zastrčená v koutě pod vrstvou prachu. (Mgr. Alena Perlínová, psycholožka, Speciálně pedagogické centrum při NAUTIS, 18.02.2021)
Recenze 2:
Z řady monografií o vývojové (resp. ontogenetické) psychologii patří kniha klinické psycholožky Kateřiny Thorové, která je předmětem naší recenze, rozhodně mezi nejlepší. Je to velmi informativní, systematický a obsáhlý přehled dobře vyvážené teorie a její aplikace v psychologické praxi, založené na vlastních klinických zkušenostech. Text knihy je vkusně prostoupen přiměřeným množstvím převážně fotografických ilustrativních obrázků. Autorka této knihy již v nakl. Portál vydala monografii Poruchy autistického spektra (2006). Autorčino úvodní konstatování, že „většina lidí má o vývojových zákonitostech spíše povrchní znalosti“ jí bylo zřejmě podnětem k tomu, že v naší literatuře neobvyklým, ale velmi žádoucím způsobem věnovala pozornost právě těmto vývojovým zákonitostem a teoretickým základům vývojové psychologie vůbec (snaha o přesné vymezování klíčových pojmů, systematické uspořádání látky, podrobné propracování vztahu vývojové psychologie a evoluční teorie, teorie psychického vývoje, metodologie vývojové psychologie a další).
Bohatý obsah knihy je utříděn do následujících tematických celků: Obecná vývojová psychologie (předmět oboru, základní pojmy a zákonitosti vývoje, zahrnující i problematiku krizí, maladjustace, „standardních vývojových modelů“, biologické a sociální determinace psychického vývoje a další). Další tematický celek je nazván Z historie vývojové psychologie a zdařile ukazuje danou tématiku zahrnující i představitele československé a české vývojové psychologie. Následuje téma Metodologie, kritické myšlení a etické otázky ve vývojové psychologii s pozoruhodnou závěrečnou pasáží o kritických výhradách J. Kagana (1998) a několika dalších vývojových psychologů k některým „mýtům“ (jako je např. „raný dětský determinismus“ a další). Následuje část, která je jádrem celé knihy, nazvaná Teorie psychického vývoje, a jak již bylo shora uvedeno, zahrnuje vyvážený výklad teorií a vědecko-empirických faktů, jako jsou např. raná socializace, její činitelé, teorie připoutání, morálního vývoje, vývoje řeči a komunikace, vývoje myšlení a teorie kognitivního vývoje a vývoje osobnosti. Další celek je nazván Rozdíly ve vývoji mezi pohlavími a závěrečnou část pak tvoří Periodizace vývoje, popis charakteristik dílčích období počínaje prenatální fází k základním obdobím dětství, k adolescenci (pojem dospívání se zde již neobjevuje), dospělosti a stáří (se závěrečnou pasáží o umírání a smrti). Knihu lze rozhodně doporučit jako významný studijní pramen. (prof. PhDr. Milan Nakonečný, recenze byla zpracována pro nakladatelství Portál, 2015)
- THOROVÁ, K., 2015. Vývojová psychologie. Proměny lidské psychiky od početí do smrti. Praha: Portál. ISBN 978-80-262-0714-6.
Máte námět na vylepšení, něco Vám nefunguje, nebo nám chcete pouze něco vzkázat? Napište nám
Názory