Máte námět na vylepšení, něco Vám nefunguje, nebo nám chcete pouze něco vzkázat? Napište nám
Máte námět na vylepšení, něco Vám nefunguje, nebo nám chcete pouze něco vzkázat? Napište nám
Když se řekne Aspergerův syndrom, všichni si představí Sheldona z Teorie velkého třesku. Málokdo si uvědomí, že tahle porucha autistického spektra potká i holky. Jaké to je být jiná, jak zvládat své specifické zájmy a jak se poprat s poruchami nálad? Jak má Aspergerholka zvládnout randění, když se jí nedaří komunikovat s lidmi z okolí? Může mít děti? Jak zvládne práci? Knížka plná výpovědí dívek a žen je skvělým průvodcem, který se hodí v bludišti zvaném Aspergerův syndrom. Nenajdete v ní nic, co by nebylo prožito, co by ostatní Aspergerholky nezažily na vlastní kůži. (zdroj: oficiální text vydavatelství)
Do rukou se mi dostala další z knih od autorky s Aspergerovým syndromem, která typologicky patří mezi pojednání o autismu u žen formou osobní výpovědi. V úvodu knihy najdeme krátké vysvětlení Aspergerova syndromu – nejde však o odborná fakta, ale o srozumitelný a čtivý popis, který autorka doplňuje o svou osobní zkušenost. V dalších dvaatřiceti kapitolách se věnuje některým z témat, kterými se ženy s autismem obvykle musí zabývat, jako jsou např. přátelství, stimming, puberta a mutismus, smyslové přetížení apod. Každá kapitola přehledně začíná popisem daného tématu, poté pokračuje oddíly nazvanými Rady aspergerkám a Rady rodičům. Kapitoly nejsou obsáhlé a nezahlcují čtenáře informacemi. Osvěžující jsou krátké odstavce s osobními svědectvími dívek s Aspergerovým syndromem, kterými autorka prokládá vlastní text. I když je kniha věnována spíše dospívajícím dívkám a jejich rodičům, poslední kapitoly knihy se zabývají zaměstnáním, mateřstvím, stárnutím, a tak se kniha stává zajímavou i pro dospělé ženy. Příloha knihy uvádí velmi přehlednou tabulku rysů Aspergerova syndromu u žen a některé z typických rozdílů mezi muži a ženami na spektru. (autorka: Alena Nejedlá, žena s Aspergerovým syndromem, autorka komiksu Neviditelná Poppy)
Kniha, v níž se nemusíme prokousávat údaji a statistikami o autismu – protože je tam jednoduše nenajdeme. Ty můžeme najít v mnoha jiných titulech. Co v takových knihách nenajdete, a tedy co je na recenzované knize cenné, je právě osobní vhled autorky. Ten je o to pozoruhodnější, jelikož nejde „jen“ o vhled ženy s Aspergerovým syndromem – jak se dozvídáme, stejnou diagnózu má i autorčina dcera, což do knihy vnáší i pohled z jiného úhlu, pohled matky autistického dítěte. Pro knihu je typické systematické řazení problematiky, přehlednost, zaměření na praktické rady i obsahová bohatost, aniž by autorka zahlcovala dlouhými popisy. Hodně zajímavá je její nabídka popisu fází, kterými si člověk projde, když je mu v dospělosti diagnostikován Aspergerův syndrom.
Díky oddílům v každé kapitole nazvanými Rady aspergerkám a Rady rodičům, se kniha stává příležitostí k tomu, aby byla čtena společně všemi členy rodiny, a vytváří tak prostor pro vzájemný dialog. To by mohlo přispět k tomu, že ani děti, ani rodiče nebudou mít pocit, že jsou na pochopení a přijetí diagnózy sami. Pro mě osobně je to první kniha v češtině, v níž jsem narazila na kapitolu, která pojednává o problematice stárnutí na spektru. Ano, konečně je potřeba otevřeně říct, že autismus jednoho dne nezmizí, nevyrosteme z něj, nelze nás z něj vyléčit.
Já sama knihu hodně využívala při své práci s dospívajícími dívkami s Aspergerovým syndromem. Na jednotlivých kapitolách jsem stavěla další přípravu. Protože sama mám ráda systematičnost, tato kniha mi moc pomáhala udělat si rámcovou představu jak svou podporu těmto dívkám vytvořit a nabídnout. (Alena Nejedlá, žena s Aspergerovým syndromem, autorka komiksu Neviditelná Poppy, 14.05.2021)
Názory