Svět očima dítěte s autismem

Autor:
Perchta Kazi Pátá a Petr Matyáš Hájek
Ilustrace/foto: Petr Matyáš Hájek
Žánr: literatura naučná, biografie a memoáry
Jazyk: čeština                         
Nakladatelství: Beletris
Rok vydání: 2016
Počet stran: 120

O knize:

Inspirativní, humorná, pravdivá kniha pro každého. Nechte se pozvat do světa, kde život funguje jako genetická operace, Putin má svou meditační místnost, kde vesmír končí v místnosti, kde je úplně bílo, kde Evropská unie je nadační fond a slunce je jako lampička. Matyáš je dvanáctiletý kluk, který má autismus a jako jeden z mála je schopen mluvit o tom, co vidí, slyší a prožívá v rámci jeho postižení. Formou interview se svojí mámou nás tak zve do světa, kam je běžně vstup nám, neautistickým, zakázán. 

Tato unikátní a svým charakterem jedinečná publikace je odborně komentována prim. MUDr. Markétou Havlovicovou a MUDr. Janou Schmidtovou.

* * *

„Je ještě něco, co bys chtěl o sobě říct?“

„Že jsem jenom malej kluk. No, který by se chtěl dožít hodně let a taky by chtěl poznat něco novýho. A chtěl bysem objevovat zemi a hodně štěstí. Chtěl bysem dostat navíc IQ od tebe mami a od Boha a od spermie.“ (Zdroj: oficiální text vydavatelství)


Recenze:

Velmi originální koncept otázek a odpovědí nás vtáhne do myšlení Matýska, který má dětský autismus a lehkou mentální retardaci. Některé odpovědi mě pobavily, některé překvapily a často jsem se pozastavila nad otázkou a tím, jak bych na ni sama odpověděla. Matýsek je upřímný a říká věci narovinu, odpovědi jsou přepsány i s gramatickými chybami přímo tak, jak Matýsek odpovídá, což nás vtáhne do interview a mnohdy jsem měla pocit, že si s ním povídám sama. Kniha je doplněná o Matýskovy autentické obrázky. Velmi oceňuji odbornou předmluvu a úvod do problematiky poruch autistického spektra. Kniha vás pobaví, uvolní a nabídne vám opět jiný vhled do života autistů. Jak byste vy odpověděli na otázku, kde končí vesmír, proč by měla auta létat nebo proč lidem padají zuby? (Autorka: Jevhenija Syvulja, osobní asistentka v NAUTIS, 5. 5. 2021)


Matyáš Hájek, hlavní protagonistka knihy, byl také v roce 2017 hostem pořadu Show Jana KrauseNázory

Napsat svůj názor:

Vážíme si každého vašeho názoru. Vyhrazujeme si právo na nezveřejnění.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Máte námět na vylepšení, něco Vám nefunguje, nebo nám chcete pouze něco vzkázat? Napište nám.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

NAPIŠTE NÁM
Tento web používá k chodu cookies.