Tajná kniha pro aspergery

Originální název:
The Asperkid's (Secret) Book of Social Rules
Autor:
Jennifer Cook O’Toole
Ilustrace: Brian Bojanowski
Žánr: naučná literatura, společenské chování
Jazyk: čeština (přeloženo z angličtiny)                        
Nakladatelství: Edika
Rok vydání: 2019
Počet stran: 264

O knize:

Svět kolem se řídí nějakými tajnými pravidly. Některá znám, tuším. Jenže faktem zůstává, že oproti většině lidí mnohem víc tápu a nechytám se. Jako teenagerovi mi dalo dost práce tohle zamaskovat, v dospělosti to nebylo jiné. A pak jsem jednoho dne uslyšela výraz Aspergerův syndrom. A najednou mi to všechno začalo dávat smysl! Prostě to do sebe zaklaplo. Ne, tenkrát ještě takováhle knížka pravidel neexistovala. Ale dnes už existuje. Dešifruje pravidla společenského chování a zároveň je docela zábavná. Je naprosto upřímná a je tvoje. Tedy vlastně naše! Vítej v Tajné knize pro aspergery… (Zdroj: oficální text nakladatelství)


Recenze:

„Aby aspíkovi bylo dobře ve světě, kde většina lidí přemýšlí jiným způsobem, musí pochopit pravidla většiny.“ (úryvek z knihy)

Pro lidi s Aspergerovým syndromem jsou pravidla společenského chování často „španělská vesnice“ a v těchto nepsaných pravidlech se často ztrácíme. Autorka má sama diagnostikován Aspergerův syndrom a také její manžel a děti jsou na spektru. V každé kapitole popisuje příklady z vlastního života, které lépe pomohou pochopit dané pravidlo. Kniha je rozdělena přehledně do 31 kapitol, v závěru je shrnutí všech důležitých bodů do tzv. „lepítek“ a pár praktických cvičení, která jsou vhodná zejména pro děti.

Autorka se pokusila shrnout všechny důležité oblasti, ve kterých se v běžném životě častokrát „ztrácíme“. Při čtení můžeme někdy nabýt dojmu, jakoby cílem knihy bylo nás aspergery změnit do podoby většiny. I já sama jsem v jednu chvíli takové pocity prožívala. Ovšem, když trochu odstoupíme, zachováme si nadhled a nereagujeme emočně, jak je u nás zvykem, zjistíme, že je to opravdu dobrý pomocník pro bezkonfliktní fungování v neurotypické společnosti. Autorka velmi hezky popisuje, proč se daná pravidla ve společnosti užívají. A to je to nejdůležitější, uvědomit si, dostat do vědomí myšlenku a logicky ji obhájit sám před sebou. Nemusíme souhlasit se vším, co je v knize napsáno, ale je důležité, abychom kvůli jedné maličkosti, která se nám nebude líbit, nezavrhli celou knihu. Kniha je vhodná pro všechny věkové kategorie, u menších dětí bych doporučila čtení s dospělým, který může dítěti vše řádně vysvětlit. Čerpat z ní mohou jak samotní aspergeři, tak jejich rodinní příslušníci či blízcí, kteří díky této knize mohou více pochopit, s čím vším svádíme každodenní bitvy. (Autorka: Mgr. Michaela Matiová, psycholožka NAUTIS a žena s Aspergerovým syndromem)

Názory

Napsat svůj názor:

Vážíme si každého vašeho názoru. Vyhrazujeme si právo na nezveřejnění.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Máte námět na vylepšení, něco Vám nefunguje, nebo nám chcete pouze něco vzkázat? Napište nám.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

NAPIŠTE NÁM
Tento web používá k chodu cookies.