Neříkej autista, to se nehodí

Autor: Natálie Fincencová

Ilustrace: Natálie Fincencová

Žánr: biografie, životopisy

Jazyk: čeština

Nakladatelství:  CPRESS (Albatros Media a.s.)

Rok vydání: 2021

Počet stran: 256

O knize:

Neříkej autista, to se nehodí je kniha autorky píšící pod pseudonymem Zrzavá holka, jejíž blog Zrzi.cz byl v roce 2020 nominován na cenu Magnesia Litera v kategorii Blog roku.

Jmenuji se Natálie a jsem autistka. „To neříkej!“ říkají mi někdy lidé zděšeně. „To se nehodí.“ Jiní reagují překvapeně: „Vždyť mluvíš.“ „Vždyť chápeš vtipy!“ Občas přijde i rozhodné: „Podle mě žádný autismus nemáš.“ Člověk musí mít trochu nadhled. Proto se většinou zasměju a odkážu lidi na svůj blog, na kterém o těchto věcech píši. Začala jsem je zaznamenávat už celkem dávno; vše začalo, když mi bylo kolem dvaceti. Tenkrát jsem zjistila, že se mě autismus týká. Pojďte se podívat, jak přemýšlí autista...

(Zdroj: oficiální text nakladatelství)                                                                                              

Recenze:

Blog Zrzi.cz, byl pro mě velkým objevem v době, kdy jsem sama procházela diagnostikou. Humor i nadhled autorky mě fascinoval a zároveň uklidňoval. V jejích textem jsem nacházela lehkost, kterou jsem tehdy opravdu potřebovala. Zrzavé holce jsem vděčná za náhled do života i duše autistky, proto jsem si ráda její knihu koupila a přečetla.

Kniha je rozdělena do kapitol, které reflektují různé oblasti života, jako jsou například škola, práce, rodina, apod. Příhody z každé kapitoly mě naplňovaly pocitem, že čtu texty nejen o zajímavé holce, která má hlavu plnou kreativních nápadů, ale která také zkoumá svět svým vlastním způsobem a ačkoliv to není vždy jednoduché, nakonec do něj i zapadá a obohacuje ho svou jedinečností. Na rozdíl od jiných knih, jsem neměla při čtení této pocit, že mi přináší rady, co vše bych měla zvládnout a změnit, abych trochu víc zapadala. Dostala jsem se naopak na stránky knihy, která mě jako autistku svým textem objímá a tak trochu říká: „Vše je v pořádku i taková můžeš být“. Být sama sebou je velmi těžké a o to těžší, když jste autistka. Díky Natálii Fincencové mi to však jde lépe.

(Alena Nejedlá, žena s Aspergerovým syndromem, autorka komiksu Neviditelná Poppy)

Názory

Napsat svůj názor:

Vážíme si každého vašeho názoru. Vyhrazujeme si právo na nezveřejnění.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Všechny novinky
Nové Přečtené
další aktuality

Máte námět na vylepšení, něco Vám nefunguje, nebo nám chcete pouze něco vzkázat? Napište nám.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

NAPIŠTE NÁM