Okamžitá pomoc proti úzkosti pomocí KBT, mindfulness a relaxace


Autoři: Rick Hanson (psycholog a neurovědec; autor knih Buddhův mozek a Stačí jen málo),
Matthew McKay (profesor psychologie; autor knihy Emoce pod kontrolou) a další spolupracovníci
(působící v oblasti pomáhajících profesí a specializující se na zvládání úzkosti).

Vydáno: 

Nakladalteství: Portál

Jazyk vydání: český

Počet stran: 112

Anotace

Žijeme v nejisté době. Možná vám v poslední době hlavou jako o závod běží rozličné myšlenky, točíte se v kruhu katastrofických scénářů, jste vystresovaní nebo se bojíte se o sebe či své blízké. Potřebujete se „hodit do klidu“, a to co nejdřív. Předkládaný soubor cvičení, který dohromady sestavili přední američtí profesionálové v oblasti pomáhajících profesí, vám má pomoci cítit se lépe, ale také uznat, že na své vnitřní prožívání máte plné právo. Jedná se o 40 snadných, rychlých a efektivních technik z oblasti kognitivně-behaviorální terapie, mindfulness, neurověd a relaxace, které nejenže ověřila praxe, ale prokázalo i vědecké zkoumání. Cílem je, abyste si zlepšili náladu, pochopili sami sebe a začali žít v souladu s tím, co je pro vás opravdu podstatné. Rick Hanson je psycholog a neurovědec, jemuž česky vyšly bestsellery Buddhův mozek a Stačí jen málo. Matthew McKay je profesor psychologie a autor publikace, která byla v češtině vydána pod názvem Emoce pod kontrolou. Dalšími autory jsou Martin N. Seif a Sally M. Winston (společně napsali knihu Brouci v hlavě), Martha Davis, Elizabeth Robbins Eshelman, David A. Carbonell, Catherine M. Pittman a Elizabeth M. Karle, kteří všichni působí v oblasti pomáhajících profesí a specializují se na zvládání úzkostí.

Recenze

V současné době kolem sebe máme mnoho podnětů, situací, katastrof a starostí, které mohou vyvolávat pocity úzkosti. Jak už název knihy napovídá, jedná se o návody a praktická cvičení, s jejichž pomocí se může člověk, který trpí úzkostí, pokusit o její zvládání, nebo alespoň snížení projevů jejího prožívání. V knize je nabídnuto 40 konkrétních cvičení, která jsou seskupena ve čtyřech oblastech. První část je zaměřena na akutní a rychlé ulehčení vlivem uvědomění si duševních i fyzických projevů, které úzkost doprovázejí. Další se věnuje praktickým a rychlým úkolům, které lze zvládnout i samostatně. V následující pasáži se autoři zaměřují na techniky, které již mohou oslovit spíše zkušenější čtenáře, nebo se jeví vhodnější i odborná spolupráce při zácviku. Jde o stavy hlubší relaxace
až hypnózy.

V závěru čtenář nalézá strategie, které mohou mít déletrvající efekt, avšak i jejich provádění a nácviku je třeba věnovat delší čas. Každé z předložených cvičení je uvedeno teoretickým rámcem, aby čtenář lépe pochopil smysl daného cvičení. Autoři nepředkládají učebnici pro zvládání úzkosti, ale nabídku možných postupů, jak se snažit vlastní úzkost zvládat. Není nezbytné ani žádoucí vykonávat všechna cvičení, ale nalézt ta, která daného čtenáře oslovila. Kniha zcela jistě pro svou srozumitelnost a strukturovanost osloví laickou veřejnost, čtenáře, kteří hledají rady a pomoc ve svých úzkostech. Podle mého názoru je kniha vcelku dobrým rádcem.


(Autorkou recenze je psycholožka Mgr. Alena Perlínová, SPC NAUTIS, 31. 5. 2023.) 

Názory

Napsat svůj názor:

Vážíme si každého vašeho názoru. Vyhrazujeme si právo na nezveřejnění.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Všechny novinky
Nové Přečtené
další aktuality

Máte námět na vylepšení, něco Vám nefunguje, nebo nám chcete pouze něco vzkázat? Napište nám.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

NAPIŠTE NÁM