Autistánský speciál

Věděli jste, že 31.3. se ve světě slaví Autistan Day?

Tento svátek nese jméno po státu Autistánu, jedná se tedy o státní svátek tohoto státu. Na mapě byste jej však hledali marně je to nehmotná země a zároveň nehmotný duševní svět autistů. S myšlenkou na existenci tohoto státu přišel (humorným způsobem v rozhovoru v roce 2014) filozof a jazykovědec Josef Schovanec.

Samotný Autistan Day je rekcí na Světový den porozumění autismu, který připadá na 2. dubna. Autistan Day vznikl jako reakce na to, že v některých případech je 2. duben den redukován jen na rozsvěcování budov na namodro, ale ono potřebné porozumění zde chybí. Centrum Autistánu, sídlící v Riu de Janeiru, proto úmyslně zvolilo za svůj den datum tolik blízké 2.4., avšak nacházející se v jiném měsíci. 


Při této příležitosti také můžete nahlédnout do novinového speciálu, vydanému právě k tomuto datu. (Jedná se však už o 183. vydané číslo.) Takovýto zpravodaj vydávají už od jara 2020 původně pro seniory v domovech se speciální službou, které v tomto období byly v karanténě a seniorům je tak přes kamarády z charit předávali k přečtení v tištěné verzi. 

V textu si můžete kromě citátů a krátkých textů přečíst také básničku od Dominika F. Bartoníka. Dominik je neverbální chlapec s autismem, který již od mala píše své příběhy i básně a doprovází je i svými ilustracemi. Se svými výtovry zaznamenal úspěch např. už v 1. třídě v literární a výtvarné soutěži "Ružomberská TROJRUŽA", kde se umístil na 2. místě v kategorii pro II. stupěň a gymnázia a v roce 2022 pak vyhrál 1. místo. 

Autory doprovodných obrázků v zpravodaji jsou Karel Hruban a Šimon Bešina, Dominikovi kamarádi a rovněž chlapci na autistickém spektru.

Za poskytnutí tohoto výtvoru i informací děkujeme mamince Dominika Alexandře Bartoníkové. 

👉 Speciální číslo vydané k Autistan Day si můžete přečíst ZDE

Názory

Napsat svůj názor:

Vážíme si každého vašeho názoru. Vyhrazujeme si právo na nezveřejnění.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Všechny novinky
Nové Přečtené
další aktuality

Máte námět na vylepšení, něco Vám nefunguje, nebo nám chcete pouze něco vzkázat? Napište nám.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

NAPIŠTE NÁM