Máte námět na vylepšení, něco Vám nefunguje, nebo nám chcete pouze něco vzkázat? Napište nám
NAPIŠTE NÁM
Máte námět na vylepšení, něco Vám nefunguje, nebo nám chcete pouze něco vzkázat? Napište nám
Autorkou série infografik o PAS je ilustrátorka Martina Scholleová, jejíž výtvarný styl je spojený s humorně-minimalistickým projevem. Výtvory vznikly v rámci osvětové kampaně zaměřené na porozumění autismu.
Za tvorbou infografik stojí také Pedagogická fakulta Karlovy univerzity, které tímto děkujeme za možnost, je zveřejnit u nás na webu.
Názory
od ilustrátorky Martiny Scholleové💙.
Dobrý den,
děkujeme za Váš komentář. Zásadní je, aby v konkrétní komunikaci člověk používal ta označení, která jeho komunikačnímu partnerovi vyhovují. V psaných textech, určených širší cílové skupině čtenářů, je pak volba vhodného označení složitější. Pokaždé se nabízí otázka, zda je vhodnější používat "identity first" nebo "person-first" přístup.
Person-first přístup (přístup zaměřený na člověka) klade důraz na osobu před její identitou nebo diagnózou. Cílem je zdůraznit, že daný člověk není definován svým postižením nebo jinou odlišností a ukázat, že se jedná jen o jednu z mnoha vlastností člověka. Tato označení používají zejména odborníci, ale i někteří rodiče nebo osoby, kterých se toto téma týká.
Naopak identity-first přístup (přístup zaměřený na identitu) staví identitu (např. autismus) na první místo, čímž zdůrazňuje, že je tato identita nedílnou a důležitou součástí dané osoby.
Person-First Language je často preferován odborníky, pedagogy a rodiči s ohledem na snahu snížit redukci osoby na její odlišnost.
Identity-First Language je naopak často používán samotnými členy některých komunit (například autistů), kteří vnímají svou identitu jako neodmyslitelnou a důležitou součást své osoby, nikoli jako něco, co by mělo být oddělováno od jejich individuality.
Důležitou součástí používání obou přístupů je respektování preferencí jednotlivce, tedy v konkrétní komunikaci používat ta označení, která si člověk přeje.
Velmi hezky je úvaha nad tímto tématem zpracována v článku Autista vs. člověk s autismem.
Více informací o vývoji vhodné terminologie poskytuje i tento článek.