Zdeněk Lukášek: „Fantasy svět je mi inspirací dodnes“

V tomto příspěvku představíme jednoho z našich pravidelných přispívatelů - Zdeňka Lukáška, který se kreativní tvorbě věnuje kontinuálně od střední školy. Od roku 2022 přispívá také na web AutismPort do rubriky O autismu nevšedně a v roce 2023 mu knižně vyšla sbírka básní I světlo má svůj stín

Zdeňku, verše píšete už od svých patnácti let. Vzpomenete si ještě, o čem byly první z nich?

V té době jsem začal objevovat paleontologii, astronomii a filozofii, tak se to odráželo v mých verších. Chtěl jsem se stát vědcem, ale bohužel známky mi to překazily. Později mi paní učitelka řekla: "Ty jsi znal a uměl, ale tvoje strašné chování si jinou známku než 4 nezasloužilo." Tak o tom byly takové úvahy v rýmech.


Co je pro vaši literární tvorbu inspirací nyní?

Později jsem objevil fantasy svět a ten je mi inspirací dodnes. Mnoho veršů z fantasy světů i vychází.


Měl jste někdy tzv. uměleckou krizi, kdy Vás např. psaní básní přestalo bavit?

Ne, protože jsem to měl trochu jinak. Jelikož jsem souběžně s psaním i maloval, tak jsem to vždy prostřídal, tudíž se nestalo, že bych měl opravdovou krizi. Ale byla doba, kdy jsem měl psaní zakázáno nevlastními rodiči. Ty to vyloženě nesnášeli a posmívali se mi: "No pán bude spisovatel, blbeček jeden," a podobně. Tak jsem to musel provozovat tajně, jelikož jsem měl dokonce zakázáno číst jiné než vzdělávací knihy, protože odvádí od učení. Ovšem fantasy svět byl pro mě tak úžasný, že jsem bez něho nemohl existovat. Tak jsem si k musel hledat cestu.


Vaše básně jsou převážně lyrické, plné pocitů i vnitřních prožitků, odrážejí i nelehké situace a emoce z nich pramenící. V anotaci k Vaší knize to popisujete jako odraz vnějšího světa a jeho nepříjemného dopadu na lidskou duši. Jaké emoce při tvorbě prožíváte Vy sám?

V době, kdy jsem nebral prášky, tak emoce u mě byly bouřlivé - pocity štěstí, naplnění a smyslu, který mi v reálném životě chyběl, tak tady najednou byl.


Jsou nějaké konkrétní události nebo zážitky, které ovlivnily vaši tvorbu? Případně, máte nějaké speciální zájmy, které se odrážejí ve vaší poezii?

Čtení knih, to je asi nejdůležitější událost, kterou nemohu opomenout.


Je mi jasné, že poezie působí na každého z čtenářů trochu odlišně. Jsou ale nějaké emoce, které chce, nebo se snažíte čtenářům předávat?

Moc jsem nad tím nepřemýšlel, ale asi to, že bychom si měli vážit více toho, co máme. Vážit si jeden druhého, protože ho můžeme ztratit a každý blízký člověk je svým způsobem nenahraditelný.


Existují specifické symboly nebo motivy ve vaší poezii, které se častěji opakují?

Magie, tajemno až temno.


Loni jste vydal sbírku básní I světlo má stín, dokázal byste přiblížit, jak náročný je celý ten proces, který vydání knihy předchází?

Tak na to vzpomínám nerad. Jelikož jsem neměl dostatek financí, tak jsem se musel rozhodnout zda vydat, nebo nevydat knihu. Samotný proces je těžký v tom, že musíte zaplatit korekturu, editora, nakladatele. Já objevil nakladatelství Maha, kde nabídli, že se o vše postarají. Tak já dodal jen fotky obrázků a on i to zařídili vše.


Kromě poezie se věnujete také výtvarnému umění. Kolik času umělecké tvorbě běžně věnujete?

Maluji přes den a večer píši. Takhle to střídám během celého týdne. Jistě jsou dny, kdy si dám přestávku, ale stejně si zapisuji myšlenky, nápady, které mi chodí hlavou nepřetržitě.


Jací jsou vaši oblíbení umělci, ať už z řad básníků či výtvarníků?

Pan Skácel, Toyen-Marie Čermínová, paní Zítková z těch současných malířů.


Jaká je Vaše oblíbená kniha?

Čepel krkavce, Stín krkavce od spisovatele Anthony Rayen.


Máte nějaké osobní zkušenosti, které byste chtěl sdílet ohledně setkávání se s nepochopením nebo stereotypy spojenými s autismem?

Zažil jsem šikanu i ponižování za to jak vypadám, jak se chovám. To nejhorší, ale přišlo od doktorů, psychologů a psychiatrů, kteří mi v pozdějším věku odmítli přiznat diagnózu se slovy: "Neřešte to, k čemu by vám bylo a získání diagnózy bylo, vžyť to mít na papíru nepotřebujete." Je to těžké i s ohledem na to, že znám jen já a nikomu to neumím předat. 

👉 Odpovědi od osob na autistickém spektru na otázku: Zda pro ně bylo dobré rozhodnutí se nechat diagnostikovat? A proč? si můžete přečíst ZDE


👇 Zdeňkovu tvorbu můžete najít pravidelně v rubrice Próza a poezie. 

Návazné články

Názory

Napsat svůj názor:

Vážíme si každého vašeho názoru. Vyhrazujeme si právo na nezveřejnění.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Všechny novinky
Nové Přečtené
další aktuality

Máte námět na vylepšení, něco Vám nefunguje, nebo nám chcete pouze něco vzkázat? Napište nám.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

NAPIŠTE NÁM