Jeskyně Aspergerů

Autor: Blanka Holzäpfelová 

Žánr: Biografie 

Jazyk: čeština 

Nakladatelství: Pointa 

Rok vydání: 2021 

Počet stran: 96 

O knize

S Aspergerovým syndromem se potýká celý život, přestože jí byl diagnostikován až ve 22 letech. Vystudovaná zdravotní sestra v knize popisuje, jak diagnózu získala i složitý přechod do dospělého života, který následoval. Příběhy vycházejí z jejích vlastních vzpomínek a zážitků, ale jsou napsané tak, aby Aspergerův syndrom i jeho projevy lépe pochopili učitelé, rodiče, kamarádi i kdokoli další, kdo se s ním setká. Lidé s touto diagnózou totiž nejsou nebezpeční, šílení, ale ani nemusejí být geniální. Jsou jen trochu specifičtí – a v knize se dočtete proč. (zdroj: oficiální text nakladatelství) 

Recenze 

Kniha je zpovědí tehdy 23leté dívky s Aspergerovým syndromem (dále AS), která vypráví poutavým a upřímným způsobem o svém životě, dospívání i o strastech, se kterými se léta potýkala až do doby, kdy jí byla stanovena diagnóza AS. Autorka popisuje různé situace a momenty, při kterých byla nepochopena, kterým nerozuměla, a zdály se jí nesmyslné. Vzpomíná zároveň i na situace a momenty, které pro ni byly přirozené, ale pro okolí z nějakého důvodu nepřijatelné.  

Velmi oceňuji odvahu autorky mluvit o intimních věcech, o svém psychickém zdraví, o týrání a násilí, jež na ní bylo pácháno, to vše proto, aby čtenáři předala autentický pohled a zážitek popisující její život s Aspergerovým syndromem.  

Kniha je krátká, čte se snadno a rychle. Nejedná se o odbornou literaturu, spíše mám z knihy dojem, jako bych četla deníkový zápis. Mnoho sdělených informací se v průběhu knihy opakovalo, což působilo jemně rušivým dojmem.  

Všimla jsem si několika nepřesností, co se týče popisu AS. Ačkoliv autorka na začátku knihy upozorňuje, že každý člověk na autistickém spektru je jiný, mluví o svých příznacích a projevech jako o univerzální záležitosti, ačkoliv mnoho situací pramenilo nejen z příznaků AS, ale i ze samotné osobnosti autorky. Ta však důsledek situace připisovala právě své diagnóze.  

Kniha je příjemným čtením pro někoho, kdo se s problematikou poruch autistického spektra (PAS) již setkal. Vnímám ji jako další z mnoha autentických příběhů popisujících životní starosti ve společnosti, která má o PAS malé, či dokonce žádné povědomí.  

(Autor: Bc. Jevhenija Syvulja, Středisko diagnostiky NAUTIS, 02. 03. 2023) 

Návazné články

Názory

Napsat svůj názor:

Vážíme si každého vašeho názoru. Vyhrazujeme si právo na nezveřejnění.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Všechny novinky
Nové Přečtené
další aktuality

Máte námět na vylepšení, něco Vám nefunguje, nebo nám chcete pouze něco vzkázat? Napište nám.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

NAPIŠTE NÁM