Uprostřed


Autor: Martin Selner

Žánr: Novela, román

Jazyk: český

Nakladatelství: Paseka, Pasparta

Rok vydání: 2022

Počet stran: 168

 

O knize

Martin pracuje ve stacionáři pro lidi s autismem. Když má volno, pije víno, sarkasticky komentuje sebe i okolí a sleduje svět skrz sociální sítě. Nic ho zdánlivě nerozhází, dokud mu v jeden moment do života nevstoupí dva lidé: Veronika, se kterou začíná chodit, a nový ne zrovna bezproblémový klient Michal. K oběma si Martin nachází cestu, zároveň ale zjišťuje, že tyto vztahy naťukly jeho pracně budovanou skořápku cynika. Martin se tak ocitá uprostřed vlastní zranitelnosti a křehkosti a není pro něj jednoduché si je připustit.

Prozaický debut oblíbeného autora knih Autismus & Chardonnay a Autismus & Chardonnay 2: Pozdní sběr vypráví o tom, jak těžké je požádat o pomoc, když ji nejvíce potřebujeme, a že odhalit svá slabá místa vyžaduje odvahu. 

Recenze

Nová kniha Martina Selnera je plná odhodlání, lásky, bolesti, nepochopení a samozřejmě vína. Vypráví na první dojem obyčejný příběh muže středního věku, který řeší krizi jak v pracovní sféře, tak i v osobním životě. Obě tyto sféry se prolínají, nedají mu spát a nenechávají ho střízlivého.

Martin pracuje již dlouhou dobu ve stacionáři pro autisty, se svojí prací je spokojený, dělá ji rád a dělá ji dobře. V osobním životě se drží zpátky, nese si s sebou nedořešenou minulost, která mu zabraňuje navázat vztah. V jednu chvíli se jeho život navždy změní díky dvěma osobám, které se sice nikdy vzájemně nepotkají, ale mají na Martinův život větší dopad, než si uvědomují. Nový klient, Michal, dává Martinovi zabrat, projevuje se agresivně a všichni se jej v stacionáři bojí, děti i dospělí. I přes to si k němu Martin jako jediný najde cestu, utvoří si k němu pouto, a právě kvůli silnému poutu se Michalovy agresivní projevy Martinovi zařezávají hluboko pod kůži, ačkoliv fyzicky se Michal Martina nikdy nedotknul. Veronika, stejně jako Michal, v Martinovi vyvolává nečekané pocity a emoce, kterým se nejdříve Martin brání, ale následně si je hýčká, nakonec se jimi sám trýzní. Ve chvíli prolnutí osobního života s tím pracovním ztrácí Martin půdu pod nohama, neví si rady, jaký vztah je pro něj důležitější, ale ví pouze to, že jeden z nich musí co nejdříve ukončit.

Knihu čtěte s nadhledem, ačkoliv je nabitá silnými emocemi. Přála bych si, aby byl více rozveden vztah mezi Martinem a Michalem, abych Michala poznala lépe a podrobněji, když sehrál v Martinově životě tak významnou roli, autor mu mohl udělit větší prostor. Připravte se na sprostá slova, na upřímnost, cynismus a ironii. Velmi si cením toho, že se v knize mluví bez ostychu o tématech, které se týkají sice nás všech, ale bojíme se o nich mluvit nahlas.

Kniha mě velmi bavila, vyvolávala celou škálu emocí a měla tendence překvapovat. Nečekejte šťastný konec, věřím, že tento příběh ani konec nemá, jen pokračuje už mimo stránky knihy.

„Rozchody jsou jako tetování. Nejdřív to bolí, pak s tím začnete frajeřit. Časem se sebe ptáte, proč jste to tehdy udělali.“

(Autor: Bc. Jevhenija Syvulja, odborná konzultantka NAUTIS, 29. 11. 2022)

Názory

Napsat svůj názor:

Vážíme si každého vašeho názoru. Vyhrazujeme si právo na nezveřejnění.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Všechny novinky
Nové Přečtené
další aktuality

Máte námět na vylepšení, něco Vám nefunguje, nebo nám chcete pouze něco vzkázat? Napište nám.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

NAPIŠTE NÁM