Máte námět na vylepšení, něco Vám nefunguje, nebo nám chcete pouze něco vzkázat? Napište nám
Máte námět na vylepšení, něco Vám nefunguje, nebo nám chcete pouze něco vzkázat? Napište nám
Když jsou lidé srovnáváni a rovnáni, když se cítí nepřijatí, mohou se roztékat nebo uzavírat. Na jinakost žádný lék neexistuje. Svět je nastaven tak, že člověk toho hodně musí zvládnout. Měl by umět trochu lhát, trochu hrát, trochu vědět, trochu vést, trochu manipulovat, trochu se ovládat…Člověk s autismem se snaží v neurotypickém světě přežít, jenže jeho vlastní já je pohlceno. Můj mozek funguje, ale to, jak myslím, bylo vždy nějak zpochybňováno, ať už výsměchem, nadávkami, označováním a ukazováním, kdo jsem, nebo nejsem, nebo kdo chci být. Ublížila mi i neznalost sebe samé.
Lidé se mou jinakost snažili rovnat, říkali dokola „nedělej to“, „nerozčiluj mě“, „co děláš?“, „neděláš...“, „ne, ne“ ... nebo mě nazývali debilem, krávou, hyenou, psychopatem, feministkou, lesbou i jinak… Je těžké přesvědčit někoho, že nejste to, co si myslí. Nehrajete hru, v čem jste dobří, ale svádíte bitvu o to, co nejste.
V průběhu života jsem se naučila maskovat, abych přežila. Život vás donutí se maskovat, protože je lepší nevybočovat. Kde je pak místo, kde může být člověk sám sebou, nebo před kým může být autistický?
Média vykreslují autisty jako geniální, nebo jako nízkofunkční. Spíše jako něco hrozného, a to pak máte pocit, že je to nutné skrýt. Moje rodina, když se dozvěděla o diagnóze, tak je hlavně zajímalo, aby se to nikdo nedozvěděl. Celý život dotahuji svět neurotypický a dá to pořádnou práci, ale svět autismu je také krásný. Neurotypičtí lidé nás pořád rovnají a já dodnes nepochopila proč.
Od té doby, co jsem se dozvěděla diagnózu, jsem trochu víc nechala proklouznout své já. Přiznala jsem si, že jsem vždycky byla a budu autistická. Rozhodla jsem se, že nebudu dotahovat neurotypika, protože musím, ale protože můžu. Maskováním stejně nezapadnete do kolektivu ani ve škole, ani v práci. Člověk se pak cítí osaměle. Myslím, že spoustu lidí na spektru takovýmto rovnáním a nucením lze dohnat k sebevraždě. Lék by měl být spíš na maskování než na autismus, ale není.
Názory