Máte námět na vylepšení, něco Vám nefunguje, nebo nám chcete pouze něco vzkázat? Napište nám
Máte námět na vylepšení, něco Vám nefunguje, nebo nám chcete pouze něco vzkázat? Napište nám
Přeskokové jednání je činnost, ke které se uchyluji, když musím čelit nějaké obtížné situaci. Také tím maskuji zmatek a tenzi, která se ve mně nahromadila, když dojde k přetížení mé nervové soustavy.
Pokud člověka s autismem vystavíme působení velmi silného podnětu a/nebo tento podnět trvá dlouho (každý člověk s autismem má jinou schopnost odolnosti), hrozí u něj přetížení centrální nervové soustavy, a jako následek dočasné, nebo i trvalé, poškození psychiky. Aby se člověk s autismem uchránil před nepříjemnými podněty, začne provádět jinou, náhradní činnost, než jaká je od něj požadována. Jeho snahou je odpoutat se od působení onoho velmi silného a nepříjemného podnětu. Cílem přeskokového jednání je tedy uvolnění vnitřního napětí, a tím odvrácení nebezpečí, že dojde k trvalému poškození jeho psychiky.
Přeskokového jednání si můžeme například všimnout při komunikaci ve škole. Škola je pro autisty velmi zatěžující prostředí, provádí se zde činnost náročná na zpracování nejrůznějších informací a podnětů z komunikace. Člověk s autismem se zde snaží rozvíjet. Prostředí školy je ale pro něj podnětné příliš, a tak nejde vše zvládat. Člověk s autismem se v přívalu informací často ztratí. Je pak intenzivně nucen ke sledování a dohánění toho, v čem se ztratil. Pokud je vynervován, objeví se u něj přeskokové jednání. Může například předstírat, že danou situaci chápe. Dokáže být v improvizaci velmi přesvědčivý. V horších případech přeskokového jednání se začne sebepoškozovat, ničit majetek nebo napadne člověka.
Přeskokové jednání se objevuje také v případě střetu dvou stejně silných, ale protichůdných motivací – pohnutek, kdy vzniká vnitřní konfliktní situace. Vnitřní napětí z protichůdných pohnutek může vzniknout, třeba když je na splněný úkol vypsána odměna, ale úkol nebyl udělán dostatečně dobře a o odměnu se člověk musí rozdělit. Chce celou odměnu a zároveň se chce rozdělit. Pokud nedostane pomoc zvnějšku, objeví se přeskokové chování, aby došlo k uvolnění napětí. Člověk přeskokovým chováním vyjadřuje svoje pocity, ale dělá to odlišným způsobem, takto s ostatními komunikuje, reaguje na to, že se cítí nepochopen. Vnímá, že nedokáže splnit požadované úkoly, které jsou dle něj položeny špatně, a snaží se ubránit svoji vnitřní integritu.
Názory