Máte námět na vylepšení, něco Vám nefunguje, nebo nám chcete pouze něco vzkázat? Napište nám
Máte námět na vylepšení, něco Vám nefunguje, nebo nám chcete pouze něco vzkázat? Napište nám
Zájmy jsou častokrát nutné k tomu, aby lidé zůstali funkční v obdobích stresu nebo životních změn. V takových situacích slouží zájem jako zdroj jistoty. Je to jakýsi „přítel“ nabízející pohodlí, příležitosti k učení, ale také jistý druh intimity, která existuje jen mezi daným člověkem a určitým zájmem.
V raném dětství se specifické zájmy projevují ve formě opakujících se manipulací s předměty. Děti předměty třídí, hromadí a řadí do řad. Později se začínají děti zaměřovat na podněty, které mají nějaký řád nebo opakující se tendenci. Může jít o písmena, geometrické tvary, čísla, loga, závory či značky aut. V předškolním a školním věku se zájmy dále rozvíjejí a stávají se komplexnějšími. Děti s PAS se často zajímají o dopravní prostředky, specifické pohádkové postavičky, určité typy staveb, panenek či hraček, rostliny, zvířata, předpovědi počasí či cizí jazyky. Pokud děti s autismem milují řád, baví je jízdní řády autobusů, vlaků nebo tramvají, nebo sepisují různé seznamy. Mezi specifické zájmy mohou rovněž patřit i počítačové hry, které nabízejí vizuální stimulaci a nevyžadují nepředvídatelnou, stresující sociální interakci. Zájmy mohou být i velmi kreativní, děti s autismem často přichází s různými vynálezy, skládají hudbu, malují nebo píšou povídky. Mohou v tom být i velmi talentovaní a výjimeční.
U jiných osob mají zájmy spíš encyklopedický charakter, zajímají je fakta z dopravy, biologie nebo historie, vědomostní soutěže. Mnoho lidí s autismem inklinuje ke zvířatům, ať už jde o domácí mazlíčky, nebo třeba cizokrajná zvířata či koně, také mají kladný vztah k přírodě vůbec.
Lidé s autismem mají obvykle více než jeden specifický zájem. Tyto zájmy mohou být celoživotní, ale mohou se v průběhu života i měnit. Některé zájmy mohou být velmi specifické (zuby krokodýlů, sifony), řada z nich se ale neliší od běžných zájmů. U lidí s autismem bývají záliby velmi intenzivní, úzce vymezené, velmi specifické, někdy mohou působit hodně zvláštně. Specifické zájmy mohou vyústit až do obsese či posedlosti, kdy člověk projevuje neochotu věnovat se jiným činnostem a jeho koníčky prostupují jeho chováním a konverzací. Zájmy je mohou zaměstnávat natolik, že se mohou dostat do naprosté sociální izolace. Zájmy mohou najít ale i své funkční uplatnění. Například zájem o počítače může člověka přivést ke studiu IT nebo k práci v této oblasti. Lidé se zájmem o přírodu se mohou uplatnit v aktivitách při ochraně přírody nebo začít studovat biologické vědy. Silný smysl pro strukturu, detail a pečlivost lze uplatnit na řadě pracovních pozic. Kreativita se může uplatnit v umění a designu.
Tyto zájmy mohou nasměrovat lidi ke studiu, dobrovolnictví či konkrétní profesi. Nadšení, zaměřenost a odhodlání, které lidé s PAS vykazují v souvislosti se svými specifickými zálibami, mohou být prospěšnými vlastnostmi, které povedou v budoucnu k tomu, že se tito lidé stanou velmi dobrou pracovní silou, pokud najdou práci týkající se jejich zájmů.
Konverzace o specifických zájmech může být skvělou cestou k navázání kontaktu. Zájmy posilují i pocit sebedůvěry a sebevědomí, protože člověk mluví o něčem, co dobře zná a může tak udělat dobrý dojem na okolí. Prostřednictvím diskuse lze navázat s lidmi s PAS pouto, a získat tak lepší přehled o jejich pohledu na svět. V jistých situacích mohou být zájmy i omezující. Někteří lidé jsou schopní stočit jakoukoliv konverzaci ke svému zájmu, druhého zahlcují natolik, že ho tím od konverzace odrazují. Důsledkem může být dokonce společenská izolace.
Blízcí lidé by měli hledat způsoby, jak zájem sdílet. Například pokud má dítě rádo vlaky, rodiče s ním mohou hrát společenské hry s dopravní tématikou, užít si společný čas a zároveň pracovat na sociálních dovednostech. Rodiče mohou zájmy u dítěte rozvíjet, kupovat mu hračky a knihy, konverzovat s ním o daných tématech, být s ním v jeho zájmech aktivní. Zájmové kroužky nebo základní školy umění mohou také pomoci zájem rozvíjet. Je pěkné, když se záliba z dětství stane dobře placenou prací, a některé osoby s autismem to dokázaly.
Lidé se specifickými zájmy se cítí více psychicky v pohodě, vykazují také vyšší spokojenost se svým společenským životem a volným časem. Je prokázané, že u dospělých lidí s autismem jejich zájmy podporují prožívání štěstí a mají pozitivní dopad na jejich duševní zdraví, což svědčí o jejich důležité roli v životě.
👇 Přečtěte si o netradičních zájmech lidí na spektru v jejich autentických výpovědích, můžete také v dalších textech, které najdete pod tímto článkem.
Názory