Přehlížená holka

Údaje o knize

Autor: Torey L. Hayden

(Originální název): The Invisible Girl

Žánr: román, biografie

Jazyk: čeština

(Překlad): Linda Bartošková

Nakladatelství: Portál

Rok vydání: 2022

Počet stran: 248

O knize

Eloise je energická a zajímavá dívka, která do Toryina života vstoupí poněkud nečekaně. Má za sebou řadu náročných životních peripetií, na dvanáctileté děvče toho prožila opravdu hodně. Zvládat různá zklamání a traumata jí pomáhá její bohatý vnitřní život, imaginární svět, který je jí útočištěm i pastí.

Prostředí, ze kterého Eloise pochází, je plné různých sociálních patologií. Otec závislý na drogách skončí ve vězení, laxní matka, které je osud jejích dětí naprosto lhostejný, matčin přítel, jemuž násilí na dětech není cizí. Eloise se ocitne v kolotoči pěstounské péče a snaží se zvládat věci po svém, což ale nedopadne vždycky tak, jak by chtěla. Navíc se u ní vzhledem k pohnutému osudu rozvinou poruchy chování.

I když se ale zdá, že Eloise se už ze svého vzorce chování nevymaní, objeví se životní šance. Otec opustil drogy, našel si mladou přítelkyni a má s ní chlapečka. A chtěl by, aby poznal svou starší sestru. Eloise tedy odejde k němu, a i když ani poté není život tak jednoduchý, jak by si možná přála, povede se jí navázat úžasný vztah k malému bratrovi i k partnerce svého otce. Dospěje a postaví se na vlastní nohy, potvrzuje to, že „nikdy není pozdě na šťastné dětství“. (zdroj: oficiální text nakladatelství)

Recenze

Kniha vypráví životní příběh mladé slečny Eloise, které protne období nelehkého dospívání terapeutka Torey. Příběh Eloise je odkrýván postupně, dozvídáme se jej po kouscích jako samotná Torey, která s Eloise intenzivně pracuje v rámci několika měsíců.

Příběh nám ukazuje, jak křehká je spolupráce s dítětem, kolik jej můžeme naučit, aniž bychom si to uvědomovali a kolik dítě dokáže naučit nás.

Na vyprávění jsem velmi ocenila lidský přístup, kdy Torey jakožto terapeutka postupně přiznává chyby, které v práci s Eloise nevědomky dělá, přibližuje nám základy kognitivně behaviorální terapie a její praktické užití při práci s plachým a často až vzdorujícím dítětem, které bylo v ne tak dávném dětství zneužíváno svými nejbližšími.

Torey v Eloisině životě odkrývá spoustu bolestivých témat, které se Eloise snaží potlačit ať už vědomě či nevědomě. Zároveň nám však Torey nastíní i praktickou stránku terapeutické práce, profesní i osobní úskalí, již zmiňované přešlapy a jejich vliv na průběh terapie.

Jedná se o velmi zajímavé čtení, ačkoliv se nejedná o tematiku PAS. I přes to knihu doporučuji, pokud se zajímáte o kognitivně behaviorální přístup a práci s dětmi v tomto stylu, zajímá vás obecně terapeutická práce s dětmi. Věřím, že si z této knihy, především pro odborníky z praxe, lze odnést ponaučení i nadhled, pro laiky je kniha lehkým představením práce se zneužívaným dítětem a zároveň poutavé čtení nelehkého životního příběhu jedné dospívající slečny.


(Autorkou recenze je Bc. Syvulja Jevhenija, odborná konzultantka diagnostického střediska NAUTIS; recenze ze dne 5.11. 2023)

Návazné články

Názory

Napsat svůj názor:

Vážíme si každého vašeho názoru. Vyhrazujeme si právo na nezveřejnění.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Všechny novinky
Nové Přečtené
další aktuality

Máte námět na vylepšení, něco Vám nefunguje, nebo nám chcete pouze něco vzkázat? Napište nám.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

NAPIŠTE NÁM