Máte námět na vylepšení, něco Vám nefunguje, nebo nám chcete pouze něco vzkázat? Napište nám
Máte námět na vylepšení, něco Vám nefunguje, nebo nám chcete pouze něco vzkázat? Napište nám
Třiadvacetiletá Sky žije v Brně, na zajáladní škole jí byl diagnostikován Aspergerův syndrom a v dospělosti také deprese. V nedávné době se vdala a čeká miminko. V rozhovoru se rozpovídala o tom, jak zvládá partnerský život a s jakými překážkami se musela vyrovnat.
Sky, kdy vám byla diagnostikovaná porucha autistického spektra (PAS)?
V sedmi letech, a to na popud paní učitelky na základní škole. Všimla si mého atypického chování, které se projevovalo spíše vůči různým aktivitám než k lidem. S těmi jsem totiž vycházela normálně a komunikace ani logické uvažování u mě narušeno nebylo.
Měla jste někdy obtíže najít toho „pravého"?
V souvislosti s autismem mám pocit, že ne. Obtíže jsem měla v tom, přijmout, že žádná žena nemůže mít stoprocentně dokonalého manžela a každý má vždy nějaké chyby. Uvědomila jsem si, že je třeba nacházet kompromisy, pokud už se rozhodnete s někým být. Občas si říkám, že všichni chlapi jsou pro vztah hrozní a zda by pro mě nebyl lepší nezávazný flirt, ale to je jen postranní krize a dokážu se ovládat. Celkově jsem ráda se svým současným mužem.
Vnímáte, že by vaše diagnóza ovlivnila váš život i co se partnerských vztahů týče?
Nemyslím si. Měla jsem dříve partnera s PAS, ale když jsem se musela odstěhovat do Brna, on se mnou jet nemohl, takže zde byla důvodem k rozchodu vzdálenost. Se současným manželem Antonínem jsme spolu pět let a samozřejmě nějaká ta krize nastala. Problémem je i méně času tráveného společně, Manžel je starší a přes týden bydlí u své maminky, které je 90, a musí se o ni postarat. O víkendech je se mnou. Ve všední dny přijede večer a kolem desáté odjíždí. S životem s ním jsem spokojená, ale trápí mě psychické problémy. Věřím, že to se mnou vydrží. Má své životní zkušenosti a je psychicky odolný, pracovitý a zároveň rebel jako já.
Napadlo vás někdy, že by vám bylo lépe spíše samotné?
Samotné ne, ale bez vztahu se závazky, to ano.
V čem naopak vnímáte výhodu autismu v souvislosti s partnerským životem, ale i tak obecně. Je něco, co vám vaše diagnóza dala a co byste neměnila?
Lidé, když jim řeknu, že mám Aspergerův syndrom, se ke mně nechovají tolik povrchně, respektive nesnaží se navazovat povrchní vztahy za účelem zisku. Taky se dá snadněji vykecat z trapných situací, když lidé vědí, že jste “divná”.
Jaké máte koníčky, co vás baví?
Mezi mé koníčky patří psaní, hraní her na počítači, internet, fantasy kultura, ezoterika, společenské otázky, výlety do přírody, knížky, hraní na hudební nástroj, lukostřelba, bazén, meditace, jóga, občas fitko. Nicméně mám deprese – téměř mi znemožňují se věnovat koníčkům, protože je mám sice jen někdy, ale když je nemám, vnímám, že je lepší se věnovat povinnostem. Navíc jsem nyní v osmém měsíci těhotenství, tak mě brzy čekají i další, jiné povinnosti.
A jak vnímá život s partnerkou s diagnózou PAS manžel Antonín? „Velkou výhodou vztahu se Sky je její logické myšlení a používání logiky při řešení problémů, i těch ve vztahu. Na druhou stranu řešíme i častou neochotu pochopit nebo interpretovat některé běžné situace,“ říká. Poukazuje také na časté deprese, které Sky trápí. Jak sám uvádí, někdy ho přivádí k šílenství, když jí nemůže pomoci. „Jinak se mi ale nezdá, že by se náš vztah odlišoval od těch klasických,“ upřesňuje. |
Partnerské vztahy u lidí s PAS pohledem psychoterapeutky Být ve vztahu, ať už partnerském nebo jinak definovaném, je přirozená potřeba většiny z nás. Ve své terapeutické praxi se potkávám s dospívajícími i dospělými s PAS, kteří mají stejné potřeby v oblasti vztahů. Jejich přání je mít partnera, vztah a být přijatým i přijatelným pro toho druhého. Obecně lze vyvrátit mýtus, že lidé s PAS nestojí o partnerské či jiné vztahy. Problém vidím spíše v tom, že oproti neurotypickým vrstevníkům nemají mnoho příležitostí nabírat zkušenosti ve vývojovém období puberty a mladé dospělosti. Často nemají moc kamarádů, někteří se i dobrovolně izolují a věnují se primárně svým zájmům, mnohdy jsou skupinou vrstevníků přehlíženi a vyčleňováni pro svoji jinakost. Přirozeně pak v dospělosti mohou tápat v navazování vztahů, chybí jim iniciace vstupovat do interakcí, zůstává naivita a důvěřivost apod. Pro dobře fungující vztah potřebujeme zvládat základní dovednosti – komunikaci, interakci, schopnost naslouchat, umět se vzájemně podpořit, sdílet své potřeby i frustrace a podobně. Řada dospělých s PAS může být oslabena v některých těchto oblastech a ve spojení s téměř nulovou zkušeností se pak vztahovosti přirozeně nedaří. Někdy se na začátku seznamování dostanou do popředí specifické potřeby, pravidla a rituály, které znemožňují další poznávání se s druhou osobou. Myslím si, že už na začátku puberty by měl dospívající s PAS dobře rozumět svým potřebám, emocím, reflektovat jejich případné odlišnosti a učit se také rozumět potřebám druhých. V terapii se často dostáváme k tomu, jak je důležité vyjasnit si na začátku vztahu, jaké mám obecně o vztazích představy, a to v různých oblastech: společný čas, bydlení, koníčky, práce, intimita apod. Terapeutická praxe přinesla zkušenost, že pokud stál dospělý s PAS o partnerský vztah, byl ochoten měnit svoje rigidní představy a pravidla, a tím se vyhnul opuštění ze strany partnera. Důležité je, aby člověk nejprve porozuměl potřebám partnera a posléze se posunul i ve svém nastavení. V tom umí být terapie dobrým podpůrným prostředím. V praxi se také potkávám s partnerkami nebo partnery, jejichž partner je na spektru a mají spolu rodinu. Tématy pro terapii bývají zejména tlak na změny v chování a jednání partnera s PAS, rozdílné výchovné přístupy, fungování v domácnosti, plánování volného času apod. |
Možnosti pro seznámení se s novými lidmi můžou být, obzvláště po opuštění školního kolektivu vrstevníků, více omezené. Jedním ze zdrojů nových kontaktů poté můžou být volnočasové spolky nebo pravidelné kurzy, kde se scházejí lidé s podobnými zájmy — malířství, doprava, sport, keramika apod.
Některé organizace také pořádají volnočasové aktivity pro osoby s PAS, kde je možné se seznámit a trávit společný čas:
📌 V Praze a okolí nabízí tyto aktivity NAUTIS v rámci volnočasového klubu, jehož mottem je: společně navštěvovat běžně dostupné aktivity. Společné scházení probíhá v běžném prostředí (veřejně pořádané přednášky či diskuse, kino, divadlo, výstavy apod.). Více informací najdete např. v tomto článku.
Je také řada možností, jak se seznamovat online, kromě klasických seznamovacích platforem a aplikací existuje například i facebooková skupina: Seznamka pro aspergery.
👉 Další možnosti volnočasových aktivit najdete také v místech podpory.
Názory
Dobrý den,
je jen dobře, že jste se s tímto nesetkala, jelikož se jedná o jeden z mýtů. U laické veřejnosti mohou být osoby s PAS mylně vnímány jako ty, které „žijí ve svém světě“ a nejeví zájem o společnost ostatních. Lidé na autistickém spektru se bývají součástí kolektivu, nebo se do něj chtějí začlenit, ale integraci jim ztěžuje např. jejich jiné vnímání reality a zvláštní zájmy, které jejich okolí nesdílí. Adolescenti a dospělí s Aspergerovým syndromem si obvykle také hledají partnera. Kvůli chybějící sociální intuici a potížím vžít se do pocitů druhého však někdy můžou mít obtíže navázat dlouhodobý intimní vztah.