Máte námět na vylepšení, něco Vám nefunguje, nebo nám chcete pouze něco vzkázat? Napište nám
Máte námět na vylepšení, něco Vám nefunguje, nebo nám chcete pouze něco vzkázat? Napište nám
Světový den povědomí o autismu (2. dubna) si letos připomínáme už po sedmnácté. Dobrou zprávou je, že od jeho vzniku v roce 2008 víme o autistickém spektru mnohem víc, společnost je o něco vnímavější a pojem neurodiverzita už není zcela neznámý.
Světový den porozumění autismu (World Autism Awareness Day) je jedním ze sedmi oficiálních mezinárodních dnů, které se organizace Spojených národů rozhodla věnovat tématům spojeným se zdravím. Jeho ustanovení předcházela dlouhodobá iniciativa OSN vedoucí ke zlepšení lidských práv.
Věděli jste, že návrh na ustanovení Světového dne porozumění autismu přišel v roce 2007 od zástupkyně státu Katar? Ještě téhož roku byl návrh členy valné hromady OSN přijat.
První Světový den porozumění autismu byl poté stanoven na 2. duben roku 2008.
Usnesení o Světovém dni povědomí o autismu se zároveň stalo pobídkou pro všechny členské státy, aby přijaly opatření ke zvýšení povědomí o autismu v celé společnosti a podpořily včasnou diagnostiku a intervenci. Vyhlášení tohoto dne také upozornilo na vysokou mírou prevalence autismu u dětí ve všech regionech světa.
Cílem Světového dne porozumění autismu je mimo jiné zdůraznit potřebu pomoci, která povede ke zlepšení kvality života osob s autismem, aby mohly vést plnohodnotný a smysluplný život jakožto nedílná součást společnosti. Do osvěty se zapojují nejen organizace pomáhající lidem na spektru a jejich rodinám, ale také zdravotnická zařízení, školy, školky, veřejné instituce, různé spolky apod.
Ať už se vás toto téma týká osobně, profesně, nebo se o něj prostě jen zajímáte, připravili jsme pro vás výběr knih na toto téma. Za výběrem knih stojí Petra Hnátová Gúčiková, doktorka práv, maminka muže s autismem a také autorka článků pro portál AutismPort. Seznam knih naleznete také na webu Artforum.
Kniha vypráví neznámý příběh dvou žen s intelektovým postižením, které zbytečně zemřely v důsledku nevhodně nastaveného systému podpory v českém zdravotnictví a zařízeních sociální péče. Dorota Šandorová byla zabita profesionálním pečovatelem, Věra Musilová se udusila během dlouhodobého omezení v psychiatrické léčebně.
👉 Více jsme se tomto tématu věnovali v článku: Kdo odhalí týrání klientů?
Kniha Tonyho Osgooda, britského odborníka na problematiku podpory lidí s mentálním postižením a chováním náročným na péči, vychází z metody podpory pozitivního chování (angl. zkratka PBS). Tato metoda představuje komplexní a etický systém, který napomáhá snižovat výskyt náročného chování u dětí a dospělých s hlubším mentálním nebo vývojovým postižením, včetně autismu. Náročné chování je vždy určitou formou komunikace, která z nějakých důvodů nemůže probíhat standardním způsobem.
Když se řekne Aspergerův syndrom, všichni si představí Sheldona z Teorie velkého třesku. Málokdo si uvědomí, že tahle porucha autistického spektra potká i holky.
Bělohlávková Lucie, Zápotočná Hana
Publikace je zpracována jako metodika práce u lidí s Aspergerovým syndromem, která obsahuje pracovní listy rozdělené do pěti tematických celků – emoce, neverbální a verbální komunikace, vztahy s druhými lidmi, společenské chování. Jedná se o pět základních oblastí, ve kterých mají lidé s AS největší potíže.
Bělohlávková Lucie, Zápotočná Hana
Druhý díl publikace Rozvoj sociálních dovedností tvoří metodiku práce nejen s osobami s poruchou autistického spektra, ale je určena pro kohokoliv s potížemi v porozumění sociálním situacím. Pracovní listy jsou rozděleny do tří tematických celků – emoce, sebepojetí a vztahy s ostatními.
Dospívání je složité období plné neklidu a pochybování o sobě samém. Pro mladé lidi s poruchou autistického spektra je vzhledem k jejich handicapu ještě složitější.
Hravý průvodce světem „normálních“ lidí.
Svět neurotypických lidí — tedy svět většinové populace — je pro autisty často zvláštní a nepochopitelný.
„Všechno to začalo tím, že jsem nemohl uspěchat rozhodnutí týkající se toho, který fotbalový tým bude mým nejoblíbenějším. Takže jsem se prostě musel nejdřív podívat na všechny.
👉 Přečtěte si více o příběhu skutečných Víkendových rebelů
Publikace praktickým způsobem zpracovává téma sexuální výchovy u dětí a dospívajících s poruchou autistického spektra (PAS). Autorka v knize shrnuje svou mnohaletou praxi v práci s lidmi s PAS v této oblasti a ukazuje, jak s tématem sexuality pracovat doma, ve škole nebo v sociální službě. Věnuje se např. otázce, kdy je vhodné se sexuální výchovou začít, rozebírá jakým tématům je potřeba se s dětmi a dospívajícími s PAS věnovat (doteky, soukromí, sebeuvědomění, osobní hygiena). Zpracovává také téma hranic a pravidel v sexuální výchově a osvětě a téma mezilidských vztahů.
👉 Více k tématu sexuality od této autorky
Grafický autobiografický opus Jinak, ne špatně švýcarské spisovatelky, ilustrátorky a grafické designérky s českými kořeny Marie Zimmermann pojednává o autismu. Ten autorce knihy objevili v dospělosti – a ona ve svém díle nyní nahlíží různé aspekty života s ním: "Objev, ne diagnóza.
Gulden Elke, Pohl Gabriele, Scheer Bettina
Jóga nabízí skvělé možnosti, jak do běžného dne doma, ve školce nebo na prvním stupni základní školy vnést radost z pohybu a uvolnění. Autorky představují na 30 obrázkových kartách pozice a sledy cviků speciálně vybraných pro cvičení s dětmi.
„Stálá kapka i kámen vyhloubí. Toto přísloví se stalo mým životním heslem, neboť je to nejpřiléhavější charakteristika mé práce,“ zapsala si na konci srpna roku 1962 do svého deníku Hana Kulasová, maminka šestiletého Jirky a o rok mladšího Vaška.
Názory