Máte námět na vylepšení, něco Vám nefunguje, nebo nám chcete pouze něco vzkázat? Napište nám
Máte námět na vylepšení, něco Vám nefunguje, nebo nám chcete pouze něco vzkázat? Napište nám
Pravidelnými návštěvami na dentální hygieně můžeme předejít mnoha problémům. „Správnou technikou čištění předcházíme vzniku zubního kazu, zánětu dásní či parodontitidy. Na dentální hygieně máme čas nacvičit si základní vyšetření, na rozdíl od zubního lékaře, kde na to není moc prostor. Navíc pravidelnými návštěvami můžeme snížit úzkost spojenou se zubním ošetřením,“ vysvětluje dentální hygienistka Klára Rys Havránková, ke které chodí na ošetření také rodiče s dětmi s poruchou autistického spektra (PAS).
K těmto pacientům je nutné přistupovat velmi individuálně a opatrně s ohledem na jejich potřeby. Problematiku dentální hygieny u pacientů s PAS jsme otevřeli s Klárou Rys Havránkovou v následujícím rozhovoru.
Máte nějaký tip, jak dítěti doma vysvětlit, co se během dentální hygieny bude dít?
Dentální hygienistka pracuje pouze na povrchu zubů. Podívá se do pusy a vyčistí vše, co na zuby nepatří.
Jakým způsobem přistupujete k dětem s PAS během dentální hygieny, aby se cítily klidněji?
Nejdůležitější je vnitřní klid ošetřujícího, ale i rodiče. Ztlumíme hudbu, případně osvětlení, pokud je to možné, nebo alespoň použijeme sluneční brýle. Aby naše ordinace nepůsobily tak sterilně, máme podlahu v dekoru dřeva a nenosíme bílé, ale barevné oblečení.
Co mohou rodiče udělat, aby dítěti usnadnili návštěvu dentální hygieny?
Doma je nejlepší zkoušet nácvik. Doporučuji si pořídit dentální zrcátko, které se dá koupit na internetu nebo u nás v ordinaci. Vzít si čelovku, dentální zrcátko, klidně mezizubní kartáček nebo solo neboli jednosvazkový kartáček, položit dítě do polohy vleže a zkoušet základní vyšetření. Stejně tak můžeme simulovat ošetření u zubního lékaře či dentální hygienistky na plyšácích.
Výbornou pomůckou je také ústní sprcha, která nám v domácím prostředí může nahradit tzv. sprejvit, což je třícestná pistole, ze které stříká voda a vzduch. Tu zubní lékaři či dentální hygienistky pravidelně během ošetření používají.
Na co se připravit před samotnou návštěvou?
Zkusila bych si na internetu najít fotky ordinace a ošetřujícího, aby to tam pak pro dítě nebylo tak cizí. Doporučuji se také klidně domluvit s ošetřujícím, že by se rodič s dítětem přišli nejlépe ke konci pracovní doby podívat na to, jak ordinace vypadá, a seznámili se s ošetřujícím. Bude to pak pro dítě známější prostředí. A navíc bude odcházet s pocitem, že při každé návštěvě se nemusí něco dít.
Máte v ordinaci některé věci přizpůsobeny pro děti s vysokou smyslovou citlivostí, například tlumené osvětlení?
V ordinacích zubního lékaře či dentální hygienistky někdy není možné tlumené osvětlení. Potřebujeme dobře vidět, proto pacientům dáváme sluneční brýle. Pokud je dítě s PAS citlivé na hluk, doporučujeme vzít si s sebou sluchátka. V ordinaci máme z hygienických důvodů pouze jednorázové špunty do uší, což pro pacienty není tak komfortní. Hudba se sice dá ztlumit, ale máme spoustu přístrojů, a i křeslo samotné může být hlučnější, a to už neovlivníme.
Jak s dítětem s PAS komunikujete během hygieny, aby pochopilo, co se děje a proč?
Vysvětlíme vždy dopředu vše, co budeme dělat. Například pacientovi na ruce ukážeme, jak sprejvitem ofoukáme zuby, aby věděl, co ho čeká. Stejně to můžeme ukázat i na našem ozubeném plyšákovi.
Jak řešíte případný odpor dítěte k některým zvukům nebo pocitům během ošetření?
Pokusím se mu ještě jednou vysvětlit, proč to musím udělat, případně vyzkouším nějakou šetrnější alternativu. Pokud to ani tak nezabere, zkusíme daný úkon až při další návštěvě. Nemusí se udělat všechno hned a najednou.
„Lepší jsou pomalé krůčky, aby si pacient zvykal, než to brát příliš razantně a na sílu. Tím bychom jen ztratili pacientovu důvěru.“
Používáte vizuální pomůcky nebo jiné nástroje pro lepší porozumění?
Nejlepší a nejjednodušší je zrcátko a ukázka přímo v ústech. Používáme ale i velkého plyšáka s čelistmi nebo si v obrázkovém atlasu ukážeme, co budeme dělat.
Co děláte v situacích, kdy se dítě ošetření brání?
Snažíme se o kompromis. Nemusíme zvládnout celé ošetření, ale je fajn udělat alespoň nějaký pokrok. Například alespoň si sednout na křeslo a nechat se položit. U nás je, na rozdíl od zubního lékaře, výhodou, že pokud ošetření nedokončíme, svět se nezboří. Ošetření můžeme dokončit jindy.
Je možné použít zklidňující metody během dentální hygieny u dítěte s PAS?
V průběhu ošetření můžeme dělat pauzy. Pacient si může udělat dechové cvičení nebo použít jiné relaxační techniky, které mu fungují. Během ošetření je vhodné zvolit nějakou uklidňující hudbu.
Může být rodič během dentální hygieny přítomen?
To je velmi dobrá a důležitá otázka. Během ošetření může být rodič přítomen, je ale nutné, aby zůstal tam, kde mu doporučíme být. V našich ordinacích rodiče postavíme tak, aby na ně dítě vidělo, ale aby nám nebránili v ošetření.
„Pokud je ale rodič nervózní, jeho přítomnost může být spíše kontraproduktivní. Dítě jeho nervozitu vycítí a začne se zbytečně bát.“
Někdy se nám stává, že rodiče do našeho projevu (když třeba vysvětlujeme problematiku kazu) častěji vstupují a dítě pak neví, komu věnovat pozornost.
Jaké nástroje nebo techniky používáte, aby byla dentální hygiena co nejvíce šetrná k pacientovi s PAS?
U nás je většina přístrojů chlazená vodou, abychom nepopálili pacienta. Což ale vyžaduje odsávání vody, a to může být pro pacienta náročné. Proto volíme přijatelnější varianty – například nepoužijeme pískovačku, která je sice efektivnější, ale stříká vodu s jemným pískem pod tlakem vzduchu. Místo toho zvolíme tzv. depuraci neboli zaleštění. To samé platí pro odstranění zubního kamene – můžeme místo ultrazvuku použít ruční nástroje.
Jak často by děti s PAS měly chodit na dentální hygienu?
Je to velmi individuální. Pokud dočišťuje rodič, návštěvy nejsou nutné tak často, například jednou ročně. Pokud si pacient čistí zuby pouze sám, je lepší kontrola klidně dvakrát ročně. Když je stav ústní hygieny horší a ošetření jsou pro pacienta náročnější, klidně můžou být na začátku návštěvy kratší a častější.
Je pro tyto děti vhodné kombinovat dentální hygienu s preventivními prohlídkami, nebo je lepší je rozdělit?
To záleží na daném pacientovi. Někdo je radši, že to má hned za sebou. Někomu zase vyhovuje návštěvy rozdělit. Přizpůsobila bych se potřebám dítěte.
Jaké jsou nejčastější problémy, které se objevují při dentální hygieně u dětí s PAS, a jak je řešíte?
Pacientům s PAS nejčastěji vadí hluk a hodně světla. Naštěstí se obě věci dají řešit. Doporučujeme vzít si vlastní sluchátka, která jsou mnohem komfortnější, než špunty. Sluneční brýle v ordinaci bývají, Pokud ale pacient vyžaduje nějaký speciální filtr či barvu, je opět lepší si přinést vlastní, na které je zvyklý.
Jak důležitá je spolupráce rodičů a ošetřujícího?
„Spolupráce je zásadní. Důležité informace by nám měli rodiče předat hned při objednání, abychom věděli, čemu se máme vyvarovat, co jejich dítěti nejvíce vadí nebo ho znervózňuje.“
Je také nutné vybrat vhodnou hodinu, aby dítě bylo odpočaté a nenarušili jsme mu jeho biorytmus. Naše ordinace se nachází na poliklinice, kde je dopoledne docela cvrkot, proto raději objednáváme pacienty s PAS na odpolední termíny, kdy je na poliklinice větší klid.
Jsou přípravky s obsahem fluoru vhodné pro děti s autismem?
Nejdůležitější je mechanické očištění zubů. Pokud zuby nebudou řádně očištěny, je jedno, co dalšího použijeme. Fluor hraje důležitou roli v prevenci zubního kazu. Fluor dokáže udělat ochrannou vrstvu na povrchu zubu a bakteriím trvá delší dobu, než na zubech vytvoří biofilm.
Pokud dítě nedokáže vyplachovat ústa a fluor by polykalo, může ve výjimečných případech dojít k fluoróze (pozn. red. Onemocnění způsobené chronickou intoxikací fluorem. Fluoróza skloviny se projevuje bílými skvrnami, později žlutohnědými skvrnami.). Proto v takových případech doporučujeme spíše preparáty obsahující hydroxyapatit, který je základní stavební jednotkou zubu a plní totožnou funkci jako fluor. U hydroxyapatitu nejsou při nadměrné konzumaci žádné nežádoucí účinky.
Doporučujete používat nějaké speciální pomůcky nebo zubní pasty, které usnadní dentální hygienu?
Pokud dítě nezvládne být dlouho soustředěné, je vhodné použití sonického kartáčku. Nenahradí zcela mezizubní čištění, ale přece jen je čištění pomocí sonického kartáčku intenzivnější na rozdíl od manuálního. Důležitá je ale správná technika čištění. Problém sonických kartáčků je, že vibrují, což nemusí každý tolerovat.
Druhou výbornou pomůckou je solo neboli jednosvazkový kartáček. Nejraději mám ty od švýcarské značky, mají jemnější příjemnější vlákna než konkurence. Je to ideální pomůcka na dočišťování zubů druhému, jelikož je solo kartáček malý, krásně vidíte, kde čistíte.
Co se týče mezizubních prostor, doufám, že v dnešní době nemusím zdůrazňovat nutnost jejich čištění. Vhodné je použití buď mezizubních kartáčků, nebo tzv. pilek neboli flosspiců. Techniky čištění a vhodné pomůcky nebo velikosti mezizubních kartáčků by vám měla poradit vaše dentální hygienistka nebo hygienik.
Klára Rys Havránková, Dis. V roce 2015 úspěšně absolvovala Vyšší odbornou školu zdravotnickou Merhautova v Brně. Po škole pracovala na parodontologickém pracovišti v Moravských Budějovicích. V roce 2017 otevřela první vlastní ordinaci dentální hygieny v Třebíči. Mezi lety 2019 až 2020 úzce spolupracovala s ortodoncií, která se zaměřovala na rozštěpové pacienty. V roce 2023 otevřela druhou vlastní ordinaci. Po celou dobu se neustále vzdělává a snaží se rozšířit možnosti a komfort ošetření na dentální hygieně. |
👉 Sháníte zubní ošetření, podívejte se do naší mapy podpory.
👉 Přečtěte si také článek Dentální hygiena a prevence při péči o zuby – příklad dobré praxe.
Názory