Máte námět na vylepšení, něco Vám nefunguje, nebo nám chcete pouze něco vzkázat? Napište nám
Máte námět na vylepšení, něco Vám nefunguje, nebo nám chcete pouze něco vzkázat? Napište nám
První verze mého životopisu a motivačních dopisů nebyly moc úspěšné. Četla jsem všechno možné o hledání práce, někdy jsem získala i dost protichůdné informace. Postupně jsem motivační dopis a životopis upravovala a testovala, na co mi přijde víc odpovědí. Časem se to podařilo odladit, takže když na nějaký inzerát odpovím, většinou pozvánku na pohovor dostanu. Největší problém při hledání práce jsou pohovory. I když jsem hledala na internetu informace o pohovorech, stejně jsem ze začátku netušila, co mě čeká, na co se vlastně připravit. První pohovory byly dost rychlé. Nevěděla jsem, jak dlouho má takový pohovor trvat, a tak jsem netušila, že je něco špatně, když pohovor trvá jen pět až deset minut.
V jedné firmě byl nejdřív písemný test a pohovor až v druhém kole. Druhý den mi volali, že jsem v tom testu byla úspěšná, snad i nejlepší ze skupiny lidí, kteří ten test psali se mnou, hned mě zvali na pohovor, a to byl jeden z těch pětiminutových. Často se stávalo, že jsem se na nějaké otázce zasekla a nevěděla, co na ni odpovědět. Ze začátku jsem např. na otázku „Povězte mi něco o sobě“ odpovídala hodně stručně, třeba jen jednou větou. Nemám tuhle otázku ráda, netuším, co chtějí slyšet. Později jsem se naučila jim odříkat, co je popsané v životopise a motivačním dopise. I když nevím, jestli je dobře to opakovat, když to tam mají napsané, ale asi lepší než neříct nic.
Vždycky přišla nějaká otázka, která mě zaskočila. Např. „Co vás motivuje?“ nebo „V čem jste lepší než ostatní uchazeči?“ – když ostatní neznám – a podobné otázky. Snažila jsem se vždy z neúspěšného pokusu poučit, a když jsem na něco neuměla odpovědět, připravovala jsem si odpověď na tuto otázku na příště. Postupně se seznam otázek, na které se připravit, rozšiřoval a párkrát jsem konkurzem prošla i úspěšně, i když pořád jsem u prvního zaměstnavatele. I u odborných otázek, přestože odpověď znám, můžu mít problém popsat ji slovy, odpovědět mi může trvat dost dlouho. Potom bývají otázky typu „Kolik pouličních lamp je v Praze?“, kde čekají, že se člověk dopočítá k nějakému odhadu, který vůbec neodpovídá skutečnosti. Ani na tohle se mi neodpovídá moc dobře, když jsem ve stresu. V různých článcích o pohovorech bylo hodně zmiňováno, jak je důležitá neverbální komunikace. Kdybych měla řešit oční kontakt či jak se tvářím, nebo to sledovat u někoho jiného, tak bych nedokázala nic říct, nebo vnímat, co říkají oni mně. Když mám hovořit, na řešení neverbální komunikace už nezbývá kapacita.
Problém jsou i nečekané změny. Něco jako pohovor jsem musela podstoupit, když jsem se měla účastnit v práci nového projektu. V pozvánce bylo, že tam se mnou bude jeden člověk. Ale přišel ještě jeden, externista, náš dodavatel, a pohovor se mnou dělal on. Nebyla jsem schopná moc odpovídat. Ti lidi nepoznají, že mám Aspergerův syndrom, ale asi na ně dělám dojem, že jsem úplně blbá. Neměli tu možnost mě odmítnout jako u běžných pohovorů, tak mi to pak dávali dost najevo. Nebo jindy mi vadilo, když na pohovor nepřišel ten, kdo pozvánku poslal. Potřebovala jsem, aby tam byl. Na tuto pozici pak vybrali kolegu, kterého znám, který měl menší praxi, s danou pozicí neměl zkušenosti, ale umí jednat s lidmi. Chtěli někoho, kdo se jim bude hodit do týmu, „aby tam byla ta chemie“. Po čase jsem se dozvěděla, že tu práci nezvládal a nevydržel tam ani rok.
Byla jsem na pohovoru v softwarové firmě SAP, která se v programu Autism at Work snaží využít jedinečné a individuální schopnosti lidí s autismem, takže o AS věděli. Líbilo se mi, že na mě brali ohled, nevadilo, když jsem dlouho dávala dohromady odpověď na nějakou otázku, byla možnost si práci na půl dne zkusit. Nedopadlo to, chtěli asi někoho více komunikativního, já zase chtěla více technickou pozici. Ale měla jsem z toho lepší pocit než z běžných pohovorů, že se na mě nedívali jako na úplně hloupou, jak se mi to často stává. Myslím si, že by bylo dobré, kdyby se tato možnost rozšířila i do jiných firem.
👉 Užitečný by pro vás mohl být článek 1 + 10 doporučení pro osoby s autismem hledající práci.
👉 Jak svůj pracovní pohovor prožívala neviditelná Poppy? Dozvíte se v dalším díle komiksového seriálu.
Názory