Umístění klientů s PAS do pobytové sociální služby – s jakými dotazy se v praxi nejčastěji setkáváme?
Pracuji jako ředitelka domova se zvláštním režimem při NAUTIS, který je jednou z forem pobytových služeb. Díky svému působení mám za sebou spoustu rozhovorů s klienty či s jejich opatrovníky, kteří mají zájem o umístění své nebo svého opatrovance do některé z pobytových sociálních služeb. V následujícím textu se pokusím zodpovědět nejčastější dotazy, se kterými se na mne obrací.
Naše cesta k umístění dcery Anny do chráněného bydlení
Rozhodnutí o umístění dítěte s PAS do chráněného bydlení může být pro rodiče nesmírně těžké a náročné. Z dlouhodobého hlediska se ale může ukázat jako nejlepší možností - pro spokojenost dítěte i pro rodiče samotné. Ukázalo se to i v případě Aničky, která si v chráněném bydlení rychle zvykla a je v něm spokojená. O cestě své dcery do nového domova vypráví maminka Pavla.
Jak rozpoznat klienta s potřebou vyšší míry podpory
Samotný autismus není rozhodující pro míru podpory. Rozhodující je chování člověka s PAS - jak se může zapojit do společnosti, jak je schopen komunikovat a nakolik okolí vyhodnocuje jeho chování jako ohrožující či obtěžující. V současné době neexistuje v ČR ucelený systém na rozpoznávání míry podpory v souvislosti s výskytem problémového chování člověka s PAS.
Rozdílnost v přístupech asistentů ke klientovi – kdy může škodit a jak z ní naopak můžeme těžit?
„I když asistenti v profesním životě mají stejný cíl, a to dobro klienta, každý dobro v něčem jiném. Je tedy normou, že v soužití asistentů a klientů dochází k nespokojenostem. Naší úlohou není nespokojenosti vymazat, ale poskytovat služby tak, aby nespokojenosti byly co nejmenší a zároveň je neustále vyvažovat zážitky, kde klient s asistentem naopak prožijí spokojenost a klid."
Všechny novinky
Nové Přečtené
další aktuality

Máte námět na vylepšení, něco Vám nefunguje, nebo nám chcete pouze něco vzkázat? Napište nám.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

NAPIŠTE NÁM