Máte námět na vylepšení, něco Vám nefunguje, nebo nám chcete pouze něco vzkázat? Napište nám
Máte námět na vylepšení, něco Vám nefunguje, nebo nám chcete pouze něco vzkázat? Napište nám
Neformální péče, tedy péče poskytovaná rodinnými příslušníky nebo jinými pečujícími, tvoří podle odhadů MPSV 70 až 90 % veškeré sociální a zdravotní dlouhodobé péče. Tuto péči tedy obstarají neformální pečovatelé (rodina, přátelé, známí), a nikoli profesionálové (např. pečovatelské služby).
V České republice neformální péči zajišťuje přibližně 250 až 300 tisíc lidí, z nichž polovinu tvoří právě blízcí pečující (příbuzný v přímé linii, sourozenec, manžel/ka nebo registrovaný partner/ka). Téměř dvě třetiny této náročné role přebírají ženy ve věku mezi 35 a 64 lety. Mnoho z nich se kvůli péči nemůže věnovat zaměstnání na plný úvazek, čelí finančním potížím i dlouhodobému stresu. Přesto má jejich práce významný ekonomický i společenský přínos, který však zůstává často nedoceněný 1,2.
Kdo zastává roli pečující osoby nejčastěji:
Dle mapy autismu Dětí úplňku je v Česku 3 356 lidí s diagnózou poruchy autistického spektra (PAS) ve III. (těžká závislost) a IV. stupni (úplná závislost) příspěvku na péči, kde se dají předpokládat významnější projevy náročného chování 4. (K roku 2018 mělo v ČR přiznáno příspěvek přibližně 8 700 osob s PAS. Aktuálnější data nemáme k dispozici, lze však předpokládat, že počet těchto osob bude nyní vyšší.) Náročné chování se může projevovat agresivitou, sebezraňováním, křikem, obnažováním na veřejnosti, neustálým pohybem v prostoru či zcela individuálními projevy, které nelze jakkoliv paušalizovat. Takové chování je velmi zátěžové pro neformálně pečující i pro sociální služby. Služby jsou pro většinu osob s autismem a náročným chováním kvůli zátěži, kterou jejich péče představuje, dostupné pouze v některých životních fázích. Lépe se daří zajišťovat služby rané péče a osobní asistence. Naopak pobytových služeb je v ČR nedostatek z důvodu vysokých nákladů na jejich provoz. Ty jsou vysoké především z důvodu nutnosti vyššího počtu personálu a specifického zařízení. Pobytových zařízení, které jsou v ČR schopné se o lidi s autismem a náročným chováním postarat, jsou přitom jednotky.
Jaký objem práce zastávají neformální pečující:
Organizace Děti úplňku provedla v březnu 2025 dotazníkové šetření pro pečující o osoby s autismem (181 respondentů), intelektovým znevýhodněním a náročným chováním. Vyplývá z něj, že:
Děti úplňku proto připravují Centrum advokační podpory (CAP), aby rodinám v těchto situacích poskytli konzultační, právní a advokační podporu i hlas ve veřejném prostoru. Centrum bude otevřeno 19. května 2025.
Autorkou ilustrací vytvořených v rámci kampaně Porozumět autismu je Klára Kozlová.
👉 Přečtěte si také návazný článek Jakou podporu by neformální pečující nejvíce ocenili?, ve kterém jsme dali prostor několika desítkám rodičů podělit se o své osobní postřehy.
Primární zdroje:
Další zdroje:
Názory