Modifikovaný, revidovaný dotazníkový test pro záchyt poruchy autistického spektra u batolat (M-CHAT-R <sup> TM </sup>)
Datum publikace
12. 01. 2021Aktualizováno
01. 07. 2024
Dotazník M-CHAT-RTM (z anglického The Modified Checklist for Autism in Toddlers, Revised, © Diana Robins, Deborah Fein, Marianne Barton, 2009) je součástí dvoustupňového dotazníku M-CHAT-R/FTM (The Modified Checklist for Autism in Toddlers, Revised with Follow-Up). Jde o nejpoužívanější screeningový nástroj pro hodnocení raných projevů PAS u batolat ve věku 16–30 měsíců. Rodiče ho mohou vyplnit a vyhodnotit jako součást zdravotní prohlídky (ve věku 18 měsíců s následným sledováním ve 24 měsících), mohou jej také použít specialisté a další odborníci ke stanovení rizika PAS.
Studie opakovaně demonstrují vysokou citlivost dotazníku, což je i jedním z jeho hlavních cílů, aby bylo odhaleno co nejvíce dětí s rizikovými projevy specifickými pro PAS. Na druhou stranu je u dotazníku kritizována nižší specifita. Dotazník má vysokou míru falešně pozitivních výsledků, což znamená, že ne u všech dětí, které dosáhnou vysokého počtu bodů, bude následně diagnostikována PAS. Přesto se doporučuje vyšetřit každé dítě, které dosáhne pozitivního výsledku, protože u něj existuje zvýšené riziko jiných vývojových vad či opoždění. Ve vybraných vzorcích (u dětí s vývojovými vadami) má M-CHAT-R lepší výsledky při odhalování dětí, které jsou ohroženy PAS.
Americká asociace pediatrů (The American Academy of Pediatrics, AAP) doporučila plošný screening všech dětí ve věku 18 až 24 měsíců již v roce 2006. M-CHAT-R/F je jedním z doporučovaných nástrojů. Od října 2016 hradí pojišťovny screening dětským pediatrům, kteří mají v ČR povinnost provést vyšetření za účelem včasné diagnostiky poruch autistického spektra u dítěte v 18 měsících. M-CHAT-R obsahuje 20 otázek. Původní M-CHAT obsahoval 23 otázek. Dotazník M-CHAT-R detekuje PAS ve vyšší míře ve srovnání s M-CHAT a zároveň snižuje počet dětí, které potřebují vyplnit následující test – verzi follow-up, tj. CHAT-R/F.
Kritické otázky pro predikci PAS
Šest z otázek M-CHAT-R je považováno za kritické pro predikci PAS, protože jsou zaměřeny na sociální a komunikační chování – týkají se ukazování, zájmu o jiné děti, imitace a reakce dítěte na své jméno. Vnitřní konzistence testu M-CHAT-R byla stanovena pod prahovou hodnotou pro dostatečnou (0,63; hraniční hodnota koeficientu Cronbachovo α vyjadřující vysokou vnitřní konzistenci a reliabilitu je 0,7), což není překvapující vzhledem k tomu, že položky neposuzují pouze jednu oblast. Senzitivita a specifita u stanoveného cut-off byla 90 %.
Navazující dotazník M-CHAT-R/FTM je používán dle výsledků M-CHAT-RTM. U tohoto druhého stupně screeningu byla vnitřní konzistence již dostatečná (Cronbachovo α = 0,79). Reliabilita a validita byla u M-CHAT-R/F prokázána. U dětí, jejichž celkové skóre bylo od počátku vyšší než 3 a vyšší než 2, po vyplnění následného dotazníku follow-up mělo 47,5 % riziko diagnózy PAS v intervalu spolehlivosti 95 %. U 94 % dětí, které byly screeningem označené za pozitivní v dotazníku M-CHAT-R a M-CHAT-R/F, byly patrné klinicky významné vývojové obtíže vyžadující intervenci.
Hodnocení testu M-CHAT-R a navazující doporučení
V testu se sčítají odpovědi svědčící pro projevy PAS - u všech položek kromě 2, 5 a 12 určuje odpověď „NE" riziko PAS (za každé „NE“ se přičte bod); u položek 2, 5 a 12 toto riziko určí odpověď „ANO" (za každé „ANO“ se přičte bod).
Nízké riziko: součet bodů je 0–2. Pokud je dítěti méně než 24 měsíců, otestujte jej znovu po dosažení druhého roku. Pokud se neprokáže riziko PAS, nejsou zapotřebí žádná další opatření.
Střední riziko: součet bodů je 3–7. Použijte navazující dotazník M-CHAT-R/F k získání dalších informací k rizikovým odpovědím. Pokud bude u M-CHAT-R/F součet bodů 2 nebo více, dítě je hodnoceno jako pozitivní; pokud je součet bodů 0–1, dítě je hodnoceno negativně/bez projevů PAS. Pokud sledování neukáže riziko PAS, nejsou zapotřebí žádná další opatření. Dítě by mělo být znovu testováno při dalších zdravotních prohlídkách.
Vysoké riziko: součet bodů je 8–20. Je možné vypustit navazující dotazník (M-CHAT-R/F) a okamžitě dítě odkázat k diagnostickému vyšetření a posouzení jeho stavu kvůli rané intervenci.
6 kritických otázek z M-CHAT-R
- Ukazuje vaše dítě jedním prstem, aby vás upozornilo na něco zajímavého, co ho zaujalo?
- Zajímá se vaše dítě o jiné děti?
- Pokud ukážete na něco na opačné straně místnosti, podívá se na to vaše dítě?
- Nosí vám vaše dítě různé věci, drží je před vámi a natahuje se s nimi k vám z důvodu, aby vám je ukázalo, a nikoliv proto, že s nimi potřebuje nějak pomoci?
- Reaguje vaše dítě, když na něj zavoláte jeho jménem?
- Snaží se vaše dítě po vás napodobovat to, co děláte?
👉 Otestovat podle M-CHAT-RTM.
Robins Diana L., Casagrande Karis, Barton Marianne, et al. Validation of the Modified Checklist for Autism in Toddlers, Revised with Follow-up (M-CHAT-R/F). Pediatrics. 2014, 133(1), 37–45. ISSN 0031-4005. ISSN 0031-4005.
Al-Qabandi Mona, Gorter Jan Willem, Rosenbaum, Peter. Early Autism Detection: Are we Ready for Routine Screening?. Pediatrics.2011, 128(1), 211–217. ISSN 0031-4005.
Chlebowski Colby, Robins Diana L., Barton Marianne, et al. Large-scale use of the Modified Checklist for Autism in Low-Risk Toddlers. Pediatrics. 2013, 131(4), e1121–e1127. ISSN 0031-4005.
Robins Diana, Fein Deborah, Barton Marianne. Modified Check list for Autism in Todlers Revised with Follow-up [on-line]. M-CHAT™. © 2009. [cit. 9. 12. 2020]. Dostupné z: https://m-chat.org/en-us/page/take-m-chat-test/online.
Øien Ronald A., Schjølberg Synnve, Volkmar Fred R., et al. Clinical features of children with autism who passed 18month screening. Pediatrics. 2018, 141(6), e20173596. ISSN 0031-4005.
Tichý Ondřej. Zlepšuje se diagnostika dětí s autismem, pojišťovna už rok hradí nové vyšetření [online]. Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR. 28. 3. 2018. [cit. 9. 12. 2020]. Dostupné na: https://www.vzp.cz/o-nas/aktuality/zlepsuje-se-diagnostika-deti-s-autismem-pojistovna-uz-rok-hradi-nove-vysetreni.
Máte námět na vylepšení, něco Vám nefunguje, nebo nám chcete pouze něco vzkázat? Napište nám
Názory