Máte námět na vylepšení, něco Vám nefunguje, nebo nám chcete pouze něco vzkázat? Napište nám
Máte námět na vylepšení, něco Vám nefunguje, nebo nám chcete pouze něco vzkázat? Napište nám
Náš syn Tomášek je pětiletý chlapeček s autismem a středně těžkou mentální retardací. Nemluví, nespolupracuje a je prakticky neošetřitelný, lékařů se bojí. Se synem odmalička chodíme na pravidelné prohlídky k zubnímu lékaři. Moc tam nespolupracuje, ale nakonec ho vždy pan zubař vyšetří a pokaždé nás pochválí, jak má krásné zoubky. Tedy až do naší poslední návštěvy, kdy nám oznámil, že má čtyři kazy na stoličkách, což byl pro nás šok.
Je pravda, že i čistění zoubků je pro nás doslova boj, jako spousta jiných věcí, ale v této situaci jsme byli poprvé. Pan zubař nám oznámil, že ošetřit Tomáška lze jen v narkóze a u něho v ordinaci se to nedělá. Dostali jsme tedy doporučení a já začala hledat na internetu možnosti.
Najít zařízení, kde vám ošetří „neošetřitelné“ dítě, není lehké, není jich totiž mnoho. První volba byla krajská nemocnice, kde bychom za zákrok neplatili. Tam nám ale řekli, že by Tomáška mohli vzít nejdříve za půl roku. Takhle dlouho jsme ale čekat nemohli, nechtěli jsme totiž, aby ho zoubky začaly bolet. Další možností tedy byla soukromá klinika, kde si celý zákrok zaplatíme sami, ale vezmou nás mnohem dříve. A čas pro nás hrál hlavní roli. Dále jsme se rozhodovali podle recenzí a ceny zákroku.
Nakonec jsme zvolili soukromou kliniku nedaleko našeho bydliště. Absolvovali jsme se synem vstupní vyšetření – konzultaci, kde jsme se i dozvěděli odhad ceny zákroku. Poté následovalo předoperační vyšetření a odběry krve u pediatra. Samotný zákrok Tomášek absolvoval za jeden měsíc. Měla jsem obrovský strach, hlavně z narkózy, aby se Tomášek neposunul zase zpět, aby u něho nenastal regres.
V den „D“ jsme s manželem přivezli ráno Tomáška na kliniku. Celý personál od sestřiček, paní anestezioložky až přes paní zubařky byl velmi milý, empatický. Uspávání Tomáška nebylo snadné, byli jsme u něho. Pro mne to byl velmi nepříjemný zážitek.
Když Tomášek usnul, tak jsme odešli. Za dvě hodiny jsme se vrátili na jeho probouzení z narkózy na dospávacím pokoji. Když se Tomášek vzbudil, tak to opět nebylo nic příjemného, brečel, křičel, nevěděl, kde je. Po čase se uklidnil a zvládl vše překvapivě dobře.
Paní zubařka nám oznámila, že vše proběhlo bez problémů, ale že mu dělali rentgen a zjistilo se, že má špatných zoubků více, a tak se celková cena navýšila ještě o 6 000 Kč.
Celkem nás stál celý zákrok cca 30 000 Kč (což je dost, když vezmeme v potaz, že se jedná o mléčné zuby). Jsme ale rádi, že Tomáška zoubky nebudou bolet, že i narkózu zvládl dobře a že je vše už za námi. Jen si říkám, že to nebylo naposledy a kolikrát tohle všechno ještě budeme muset my i Tomášek absolvovat.
Ošetření v celkové anestezii z pohledu odborníkaZ 35 pracovišť, která se v Česku věnují ošetření chrupu v celkové anestezii, poskytuje pouze 12 z nich tyto služby na úhradu pojišťovny. Jedním z nich je i Fakultní nemocnice Olomouc. V olomoucké nemocnici se zaměřují na děti i dospělé s akutními problémy. „Pacienti mohou být vyděšení a nechápající, bránící se či velmi apatičtí,” vysvětluje anesteziologická sestra Mgr. Renáta Krčilová. Dodává, že pacienti jsou na operační stůl ukládáni ve zhruba polovině případů nedobrovolně. „Zdravotník běžně neví nic o tom, jaký klient je, neví, jak s ním komunikovat, jak jej motivovat, zná v tu chvíli jen jeho zdravotní stav. Je potřeba vytvořit improvizovaný plán, jak klienta ošetřit, pokud pláče, vzdoruje či prosí. K mání ale běžně bývají jen od doprovodu narychlo sehnané informace, proto jsem dala dohromady jednoduchý dotazník, který okolí pacienta vyplní ještě před zákrokem,“ popisuje Renáta Krčilová, která pro pacienty a jejich rodiny vytvořila Dotazníku osobnostních rysů pacientů s mentálním postižením či PAS. Ten je aktuálně kromě FN Olomouc využívaný i v dalších zdravotnických zařízeních – v Praze, Brně, Jihlavě a Zlíně. Co v dotazníku najdete?
„Právě tento dotazník je velkým pomocníkem, aby se nemuselo přistupovat k fyzické imobilizaci pacienta, což se opravdu nelíbí ani nám zdravotníků, jsme poplivaní, poškrábaní, máme vykloubená ramena či palce. Díky dotazníku lze také lépe respektovat práva a osobnost pacienta.” |
👉 Další informace můžete najít na stránkách FN Olomouc.
Názory