Máte námět na vylepšení, něco Vám nefunguje, nebo nám chcete pouze něco vzkázat? Napište nám
Máte námět na vylepšení, něco Vám nefunguje, nebo nám chcete pouze něco vzkázat? Napište nám
Nedávno jsme si prožili po delší době hodně slušný afekt.
(Meltdowny jsou afektivní epizody, které mohou nastat u lidí s poruchou autistického spektra (PAS) v důsledku psychického nebo fyzického přetížení. Během meltdownu může osoba s PAS v důsledku přetížení částečně, nebo i zcela ztratit kontrolu nad svým chováním a myšlením. Meltdown se může projevit jako záchvat silného vzteku, smutku nebo úzkosti.1 Meltdown bude obvykle pokračovat i poté, co dítě dostane to, co chce, protože v mnoha případech ani neví, co aktuálně chce.)
Vyrazili jsme do ulic – bylo ještě dost světlo, svítilo sluníčko, pomalu se plíživě blíží vánoční atmosféra. Máme ji oba rádi, Péťa obchází stánky a okukuje, co kde mají dobrého. Lidí bylo tak akorát – vybrali jsme si vánoční uličku, kde byl relativní klid. Na blízkém náměstí bylo slyšet hlučný program. Koupili jsme si horké jablko, Péťa navazoval rozhovory s kolemjdoucími, které znal (já ne 😁) a vypadalo to na pohodový podvečer. Jenže… za chvíli začal:
„Půjdeme na náměstí?“
„Asi ne, je tam moc rámus,“ řekla jsem, protože vím, že to nemá rád.
„Ale já mám rád trhy na náměstí,“ jako by mi četl myšlenky.
„Tady to je hezké, podívej, ta světýlka…,“ zkoušela jsem odvést pozornost.
Marně.
„Já chci na náměstí!“ Bylo to důrazné a opakoval to asi… šedesátkrát…
Uvědomila jsem si, že zítra je rozsvícení stromečku, které jsme několikrát zkusili, a nikdy to nedopadlo dobře. Zvažovala jsem, jestli to risknout dnes. Nejít by znamenalo problém, jít by také mohlo znamenat problém… Moc jsem to neuměla rozseknout.
„Zvládneš ten rámus?“
„Ano,“ řekl bez zaváhání.
Přece jen je už trochu starší, poslední dobou se hodně posunul, spousta věcí se změnila. Celý rok pracuji na tom, že už je „velký kluk“, a tak jsem se rozhodla, že na to náměstí půjdeme.
Když jsme se blížili k náměstí, chlapec začal přitvrzovat ve svých požadavcích. Začal si vynucovat slib zítřejší návštěvy rozsvícení stromečku. Přidával na intenzitě. Já jsem to držela na neutrálních odpovědích, protože jsem nechtěla slíbit něco, co pak neklapne (z jakéhokoliv důvodu, ale zejména kvůli předchozím zkušenostem s těmito akcemi).
Čím déle si to prosazoval, tím více ztrácel kontrolu nade vším. Z naléhání přešel do pláče, který se proměnil ve vztek. To už jsme ale šli z náměstí (kde jsme byli asi 10 minut). Péťa hudroval, křičel, nadával, bouchal pěstí do domu, který jsme míjeli. Už to prostě jelo na „plný pecky“.
Protože tento týden byl v mnoha ohledech náročný, musela jsem se hodně držet, abych nevybouchla. Dýchala jsem zhluboka (ale ne tak, aby si toho všiml), odpovídala jsem co nejklidněji (umíte si představit ten vnitřní boj?) a snažila se ho uklidňovat. Šel kus přede mnou a na první pohled to ani nemuselo vypadat, že ke mně patří. Řval tam a hudroval, až se lidé otáčeli, a tak jsem ho raději dohnala (ty čtyři kroky) a mluvila na něj. Kdyby na něj v této situaci někdo ještě zakřičel nebo jinak negativně reagoval, předpokládala jsem, že už by se vůbec neovládl.
V autě pořád ještě hudroval, vykřikoval a vynucoval si vše možné. Také mi řekl, že tam tedy půjde s naší sousedkou. Nevím proč, ale vždy o ní v takové situaci mluví…
Já se kousala do rtu a mačkala volant. Těch pět minut cesty domů bylo velice dlouhých.
Zastavila jsem před domem a Péťa řekl, že si jde pohladit k sousedům psa. Já seděla za volantem úplně paralyzovaná. Jenže za chvilku se u sousedů rozsvítilo v chodbě a mně došlo, že si nešel hladit psa, ale zvonit na sousedku (která mu to dříve dovolila). Nedočkal se jí, byla zaneprázdněná. Já jsem se omluvila, že jsem ho neukočírovala.
Přišel celý naštvaný a pořád vzteklý.
„Jdu do svého pokoje.“
Tohle je novinka. Snažila jsem se ho mnohokrát uklidnit a říkala mu, že ve svém pokoji má bezpečné místo, ale nikdy před tím se tam nezavřel. Dnes ano. A přes dveře, když je zavřel, jsem ještě slyšela:
„Taaak…“ Tón nezněl až tak kriticky.
Byla jsem jako opařená a přemýšlela, co s tím. Dlouho jsme tento stav nezažili, on se mění a to, co dřív platilo, není už tak spolehlivé. Nechtěla jsem přilévat olej do ohně. Řekla jsem si, že ho nechám v klidu a uvidím. A upřímně jsem taky potřebovala nabrat trochu sil…
Za 15 minut přišel do kuchyně.
„Mami, já tě miluju! Promiň…“
Hlavou mi letělo, že vyskočím a obejmu ho. Neměla jsem ale v tu chvíli na to sílu.
Podívala jsem se mu do očí a řekla, že je mi líto, že se takhle chová, ale rozumím tomu. Zeptala jsem se ho, jestli je mu líp.
„Ano a budeme mít to kino?“
„Jasně.“
Rozzářil se a na rozdíl od jiných dnů, kdy se odmítá jít koupat dřív než ve 20:00, šel na první vyzvání do koupelny. Vybrali jsme spolu film, Péťa nachystal „kino“ a dali jsme si premiéru.
Asi po hodině mi řekl: „Tak zítra místo rozsvícení stromečku půjdeme na procházku…“ Já jsem byla šťastná, že to tak hezky zvládl, načež dodal: „Já jsem neměl pizzu…“
Důležité body, které je dobré si zapamatovat při zvládání meltdownů:
|
👉 Více informací o afektech a o tom, jak odlišit tantrum (sociální jev, kdy se někdo pomocí projevů vzteku nebo smutku snaží docílit něčeho, co chce nebo se snaží vyhnout něčemu, co nechce – jde o vědomé, částečně vědomé nebo nevědomé instrumentální chování, které může přerůst v meltdown) a meltdown (přetížení organismu na psychické nebo fyzické úrovni).
Zdroje informací:
1) Mgr. Martin Semrád a článek Afekty k životu patří
Zdroj fotografií: soukromý archiv Veroniky Holečkové
Názory