Menstruace v životě dívek a žen s PAS
Menstruace je jednou z oblastí sexuální výchovy a zároveň mnohdy obávaným tématem rodičů dívek s poruchou autistického spektra (PAS). Menstruaci často vnímáme jako jeden z prvních signálů dospívání dívky.
Edukační pomůcky pro téma sexuality u lidí s PAS
Sexuální výchova už dávno není tabu. V dnešní době je mnoha rodičům (nejen) dětí a dospívajících s autismem jasné, že je nezbytné s dětmi otevřeně hovořit o sexu.
Jak otevřít téma sexuality a jak s ním pracovat (nejen) u dětí s PAS
Mnoho rodičů dětí s PAS si nedokáže představit, jak o tématu sexuality se svým dítětem hovořit. Mají mnohdy pocit, že téma počká, až si o něj samo dítě řekne nebo až se začne „projevovat“. S prvními projevy sexuality, které často přicházejí v období dospívání, rodiče vysvětlují to, co již dávno dítě mělo znát. Setkávají se s vlastní nejistotou, obavami, studem a strachem, aby „něco“ neopomenuli a dítě je na tom prakticky stejně. Má mnoho otázek, nejistot, obavu a může cítit stud.
O sexualitě a upřednostňování speciálních zájmů nad přátelstvími
Sexualita je naprosto individuální a nelze pro ni hledat žádné normy. Je přirozenou součástí každého z nás – jak o sobě přemýšlíme, jaké máme sexuální představy, kdo mě přitahuje, jaké vztahy chci mít a s kým, apod. Sexualita má fyzický, emoční i sociální rozměr. Stejně tak to platí i pro soby na autistickém spektru (PAS).
Genderová dysforie (nepohoda) u lidí na spektru
Lidé mohou pociťovat nepříjemné pocity nebo úzkost, když se jejich biologické pohlaví liší od pohlaví, se kterým se identifikují – to se nazývá genderová (pohlavní) dysforie (GD). Existují určité důkazy o souvislosti mezi genderovou dysforií a poruchou autistického spektra (PAS) a o tom, že u jedinců s PAS je pravděpodobnost výskytu genderové dysforie vyšší než u běžné populace a naopak, že u lidí s GD je vyšší riziko přítomnosti PAS.