Mýty o PAS a ADHD mezi lékaři


Asi každý autista nebo člověk s ADHD zažil nějaké hloupé řeči od známých, rodiny, kamarádů… Je to otravné, když vám někdo už po sté sdělí, že poruchy autistického spektra mají kluci a vy jste přece holka. Ale řeknete si: „No jo, očividně tomu nerozumí a co jiného by pak znal než ty stereotypy,“ a snažíte se vysvětlovat. Horší je, když se vám to stane s lékařem.

Občas předpokládáme, že když jdeme k lékaři, tak se nám dostane pomoci a porozumění. Ne vždy tomu tak je. Je mi dvacet jedna a po doktorech chodím už od dětství, takže ony se ty „historky“ nastřádaly… Popravdě mě nikdy nenapadlo, že by u lékařů mohl být problém se znalostí, chápáním a akceptací poruchy aktivity a pozornosti (ADHD), anebo s poruchou autistického spektra (PAS). Nikdy jsem moc nevěděla, co si mám přesně pod těmito dvěma diagnózami představit, protože jsem se o ně moc nezajímala, ale věděla jsem alespoň o jejich existenci. Z pozice člověka, který má současně také velmi vzácné onemocnění, můžu říct, že největší peklo, neochotu a neporozumění zažijete, když je vaše diagnóza vzácná. Jenže PAS či ADHD přece nejsou vzácné. Ale i přesto se v nich většina lékařů očividně nevyzná.

„ADHD má v dnešní době každý"

„Ale vy nevypadáte, že máte ADHD,“ řekl mi mezi řečí lékař, za kterým jsem šla konzultovat operaci páteře, když si všiml, že mám v papírech ADHD. „Nemůžete mít ADHD, to byste si se mnou tady tak hezky nezvládla povídat.“ V tu chvíli jsem na to nijak nereagovala, byla jsem značně zaskočená a neměla jsem ani sílu mu oponovat. Vůbec jsem nechápala, proč má potřebu něco takového hodnotit, když to ani nespadá pod jeho obor. Vlastně to nechápu doteď. A celkově by mě zajímalo, jak se z dvacetiminutového rozhovoru o páteři dá něco takového posoudit.

Když mi bylo devatenáct a odnesla jsem si nějaké zprávy z dětství od pediatra, byla jsem překvapená, že tam mám zapsanou poruchu pozornosti s hyperaktivitou. Pár blízkých lidí mě podpořilo, ať to vezmu ke svému psychiatrovi. Byla jsem z toho hrozně nervózní, ale vzala jsem ty zprávy s sebou. Jaké bylo moje překvapení, když se mi skoro vysmál a řekl mi: „ADHD má v dnešní době každý.“ Samozřejmě jsem po nějakém čase zjistila, že mít ADHD sice není vůbec výjimečné, ale rozhodně to není něco, co by měli úplně všichni.


Být autistou znamená podobat se Billu Gatesovi či Rain Manovi 

O tom, že mám PAS, mnoho lékařů asi ani neví. Ale když se to dozvěděl psychiatr, řekl něco ve stylu, že jsem teda ta, co zrovna nepřekypuje emocemi, a že musím být hrozně dobrá na matematiku a počítače a že jednou budu mít určitě svojí úspěšnou firmu a strádat nebudu. Taky jsem na to nijak nereagovala. Občas prostě nemám slov.

Pak jsem se taky párkrát dozvěděla, že PAS končí v osmnácti. Zajímalo by mě, jak moje PAS pozná, kolik mi je, aby se zvládla na den přesně sbalit a někam odejít? Samé otázky.

Když bylo mému příteli asi deset, tak jezdil s rodiči na psychiatrickou kliniku. Cílem bylo, aby jeho otec přijal u syna diagnózu Aspergerova syndromu. Psycholožka po nějaké době povídání pronesla, že „sice neví, co je to Aspergerův syndrom, ale v deseti letech by už dítě mělo vědět, jak se chovat“. V průběhu života byl přirovnáván třeba k Billu Gatesovi nebo k Rain Manovi, například posudkovým lékařem, když žádal o invalidní důchod. Jakožto správný Rain Man by mohl totiž vyhrát v casinu peníze, anebo jako Bill Gates by mohl vymyslet nějaký nový počítač. Prostě co by ti Aspergeři měli mít za problémy, když jsou inteligentní… a když inteligence se rovná bohatství a úspěch. Tenhle argument se stal důvodem k neuznání invalidity. Až takhle daleko může zajít neznalost lékařů a pracovníků státu. A až tak velký vliv mohou mít filmy.

Pokud máte PAS či ADHD a něco podobného se vám stalo, nejste bohužel sami. Vím, že je to někdy těžké – nebo minimálně pro mě to vždy těžké je, ale nebojte se vyhledat jiného lékaře. A pokud tohle čtou rodiče, tak dávejte pozor, co vám, anebo vašemu dítěti, lékař říká. Ne každý v bílém plášti je odborník.


👉 S jakými dalšími mýty a předsudky se lidé na spektru ve společnosti setkávají? Přehled těch nejčastějších vám nabízíme zde

👉 O zkušenostech další ženy na spektru s lékaři si můžete přečíst zde. 

Zdroje

Zdroj fotografie:

Názory

Napsat svůj názor:

Vážíme si každého vašeho názoru. Vyhrazujeme si právo na nezveřejnění.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Máte námět na vylepšení, něco Vám nefunguje, nebo nám chcete pouze něco vzkázat? Napište nám.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

NAPIŠTE NÁM
Tento web používá k chodu cookies.