Co neříkat lidem s autismem II.


Prosím, netahejte do toho Rain Mana, Sheldona Coopera a ostatní televizní nebo knižní postavy. Je to jako myslet si, že každá opravdová princezna je jako ta od Disneyho. Filmy a seriály nejsou edukativní a realistické, je to fikce vytvořená pro zábavu. Často vytvořená lidmi, kteří o autismu nic nevědí, které nezajímá, jestli budou lidé s PAS vyobrazeni správně, realisticky, jestli to bude dobrá reprezentace…, a většinou jsou tyto postavy hrány lidmi, kteří nejsou autističtí. A i kdyby byla nějaké reprezentace dobrá, ztvárňuje jen jednotlivce, a autismus je spektrum. Nemůžete vzít dva autisty a předpokládat, že budou naprosto stejní.

Zapomeňte na stereotypy. Nemusíme být dobří v matematice, nemusíme milovat vlaky, mapy a jízdní řády, a nemusíme být geniální na to, abychom byli autističtí.

Neporovnávejte nás s ostatními autisty. K čemu by to mělo být dobré? Každý z nás je svým způsobem unikátní. Měli byste také takovou silnou a intenzivní potřebu porovnávat jiné dva lidi, kteří spolu mají jednu věc společnou? Asi ne.

Neřešte „funkčnost“. Není to přesné, nedá se říct, že je někdo kompletně funkční a někdo není funkční téměř vůbec. „Funkčnost“ se u každé osoby s PAS mění; třeba v průběhu dne, s věkem, závisí to také na dané aktivitě/situaci a v jakém psychickém rozpoložení či s jakými osobami se dotyčný zrovna nachází v kontaktu. A život má mnohem víc rovin, někdo může být „vysokofunkční“, co se týče školy a práce, ale „nízkofunkční“, co se týče partnerských vztahů. Druhý člověk to zase může mít naopak. Tohle se prostě nedá popsat jedním slovem.
Označení „vysokofunkční“ někteří lidé používají ve významu, že vlastně jako „vysokofunkční autista“ nemáte „nárok“ mít problémy, vlastně určitě nepotřebujete pomoc a jste víceméně normální, nemáte to tak hrozný a vaše problémy vás přece nemůžou obtěžovat víc než ostatní lidi. Označení „středně funkční“ nebo „nízkofunkční“ pak někteří používají k tomu, aby naznačili, že je dotyčný úplně neschopný nebo že něco určitě nemůže zvládnout / nemůže být tak chytrý / nemůže rozumět. To dokáže taky ublížit.

Nesnažte se do toho tahat věci jako očkování a špatnou výchovu. Autismus je vrozený.

Neberte autistického člověka jako někoho, kdo znamená něco méně, neberte ho jako někoho, jehož názory, myšlenky a zkušenosti mají menší váhu. Neberte ho jako „blázna“. Neměňte svůj názor na někoho jen proto, že se dozvíte, že je autistický. Protože přesně tohle jsou některé z důvodů, proč se mnozí z nás bojí otevřeně říct, že jsou autističtí.

Je v pořádku nerozumět všemu, člověk se učí novým věcem celý život. Ale je rozdíl mezi pokládáním otázek a říkáním zlých, ubližujících komentářů a předstíráním, že něčemu rozumíte, aniž byste měli komplexní a hlubší informace.


👉
Mohlo by vás také zaujmout 1 + 10 zásad komunikace s lidmi s autismem.

👉 Doporučujeme také další díl komiksu Neviditelná Poppy chce být sama sebou.

Názory

Napsat svůj názor:

Vážíme si každého vašeho názoru. Vyhrazujeme si právo na nezveřejnění.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Máte námět na vylepšení, něco Vám nefunguje, nebo nám chcete pouze něco vzkázat? Napište nám.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

NAPIŠTE NÁM
Tento web používá k chodu cookies.